Partnerzy serwisu:

Jakub Karnowski prawomocnie wygrywa spór w sprawie absolutorium

inf. pras 19.10.2020 43

Jakub Karnowski prawomocnie wygrywa spór w sprawie absolutorium
fot. PKP SA/Archiwum
Jakub Karnowski, Prezes PKP w latach 2012-2015, ponownie i prawomocnie wygrał spór z firmą w sprawie absolutorium za 2015 rok. Tym razem sąd oddalił odwołanie PKP ws. poprzedniego wyroku.
W marcu tego roku Jakub Karnowski i (a także ówczesny członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz) wygrali procesy dotyczące nieprzyznania im absolutorium za pracę w zarządzie PKP SA w 2015. Teraz sąd wyższej instancji oddalił odwołanie PKP ws. tamtego wyroku. - Cieszę się, ze sad przyjął mi rację. Decyzja o nieudzieleniu mi absolutorium za rok 2015 była podyktowana wyłącznie czynnikami politycznymi, była całkowicie niemerytoryczna. Przypomnę, ze zarząd którym kierowałem zrealizował w 2015 wszystkie cele które postawił mu właściciel. Ja nie jestem politykiem, tylko managerem - podkreśla Karnowski.

Jak czytamy w komunikacie dla mediów, PKP zobowiązane zostało do złożenia oświadczenia następującej treści: „PKP S.A. w Warszawie oświadcza, iż nie było podstawy do nieudzielenia Panu Jakubowi Karnowskiemu absolutorium z wykonania obowiązków prezesa zarządu PKP S.A. w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 30 listopada 2015 r.” Oświadczenie ma być opublikowane na stronie internetowej PKP S.A. Dodatkowo zgodnie z wyrokiem, który jest utrzymany PKP S.A. ma również przekazać 30 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdaniem Jakuba Karnowskiego, wyrok ten jest bardzo istotny także dla oceny zakupu przez PKP Cargo czeskiej spółki AWT, którego finalizacja nastąpiła w 2015 roku. - Jeśli sąd nie uznał za niezasadną odmowę absolutorium, trudno także kwestionować zakup AWT – twierdzi Karnowski. W tej sprawie od 4 lat toczy się postępowanie prokuratorskie.

Były prezes nie zgadza się z krytyką inwestycji. - Od kwietnia 2012 roku do listopada 2015 roku pełniłem funkcję prezesa zarządu PKP SA. W tym okresie udało mi się utworzyć w spółkach Grupy PKP kilkusetosobowy zespół profesjonalnych, całkowicie apolitycznych menadżerów o specjalizacjach kolejowych i nie-kolejowych, którzy byli autorami bezprecedensowych reform - mówi Karnowski. - Cena zapłacona przez PKP Cargo za 80% udziałów w AWT B.V. to 103,2 mln euro (445 mln PLN) była o blisko 40% niższa niż uzgodniona we wstępnym porozumieniu ze sprzedającym 1 września 2014 roku. Rekomendowana w 2014 roku przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego – profesjonalnego doradcę transakcyjnego odpowiedzialnego za wycenę AWT - cena za zakup 80% akcji AWT to 111 mln euro. – dodaje Karnowski.
PARTNER DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony