Partnerzy serwisu:

Jakie wyzwania stoją przed koleją?

Łukasz Malinowski 29.01.2020 3,2k

Jakie wyzwania stoją przed koleją?
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Prezesi największych spółek z Grupy PKP oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczyli w debacie otwarcia podczas Kongresu Rozwoju Kolei. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim inwestycji – nadchodzących i już zrealizowanych.
Rozpoczynając debatę prezes Krzysztof Mamiński podkreślił, że o kolei z roku na rok mówi się coraz lepiej. – Kolej staje się środkiem komunikacji pierwszego wyboru – stwierdził prezes PKP S.A. Jego zdaniem, główną przyczyną coraz większej liczby pasażerów na kolei jest spełnianie zapowiedzi dotyczących rozwoju oferty. Zapowiedział testy nowej usługi kontaktu z pasażerem. – Jeżeli czasami pociąg się opóźni, to będziemy go informowali o tym fakcie przez internet – poinformował prezes Mamiński.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zdradził, że kolej przygotowuje się do kolejnego programu przebudowy dworców. Prezes Krzysztof Mamiński potwierdził tę informację, dodając, że chodzi o 150 kolejnych zmodernizowanych i nowych budynków. – Dworce będą miejscem, gdzie można skorzystać z Wi-Fi, i przyjemnie spędzić czas w oczekiwaniu na pociąg – wyliczał minister.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel podkreślił, że z roku na rok na sieci budowanych jest coraz więcej przystanków kolejowych. – Za kilka lat, kiedy będzie w pełni realizowany program Kolej Plus, ta dostępność będzie zdecydowanie większa - mówił prezes PLK dodając, że dzięki parkingom przesiadkowym można dojechać do stacji kolejowej nie tylko z miejscowości, w której znajduje się stacja czy przystanek, ale również z okolicznych miejscowości.

Kierujący PKP Intercity Marek Chraniuk podsumował dotychczas zakontraktowane przez przewoźnika inwestycje, opiewające na blisko 4,3 miliarda złotych. Zaznaczył wagę łańcucha dostaw tworzonego przy zamówieniach na tabor. – Jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe – zauważył prezes PKP Intercity.

Prezes PKP Cargo, Czesław Warsewicz zauważył z kolei, że przewozy ładunków są mocno skorelowane z procesami gospodarczymi. – Polska gospodarka na ten rok zakłada wzrost PKB na poziomie ok. 4 procent, co jest jednym z największych wskaźników w Europie i na świecie, porównywalny z Chinami – mówił szef PKP Cargo. – W naszej strategii przyjęliśmy kierunek ekspansji w obszarze Trójmorza oraz stworzenie operatora logistycznego – dodał Warsewicz.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony