Partnerzy serwisu:

Jakie inwestycje zawarto w KPK na Podlasiu?

inf. prasowa 22.08.2016 286

Jakie inwestycje zawarto w KPK na Podlasiu?
fot. Łukasz Kuś
PKP PLK przedstawiły priorytety planowanych inwestycji na Podlasiu. Podróż z Białegostoku do Warszawy ma być krótsza. Usprawnione ma być komunikacja w województwie – podróżni nie tylko wygodniej i szybciej pojadą pociągami, poprawi się też obsługa na stacjach i przystankach. Projekty pozytywnie wpłyną na sprawność przewozów towarowych m.in. na odcinkach granicznych.
– Realizacja inwestycji kolejowych na Podlasiu poprawi jakość obsługi pasażerów i bezpieczeństwo ruchu pociągów. Prace na trasie Warszawa – Białystok skrócą czas podroży poniżej 2 godzin. Poprawi się komunikacja w regionie i w ruchu międzyregionalnym m.in. z Siedlec do Białegostoku pojedziemy krócej o około 40 min – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Dla mieszkańców województwa podlaskiego i podróżujących koleją w regionie efektem prac będzie skrócenie podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach. Dzięki modernizacji linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Czeremcha oraz linii nr 31 na odcinku Czeremcha – granica województwa, o 45 minut skróci się podróż pociągiem na trasie Siedlce – Czeremcha – Białystok (z 3 h 8 min do 2 h 23 min) oraz o 23 minuty na trasie Czeremcha – Białystok (z 1 h 34 min do 1 h 11 min). Z kolei dzięki pracom na kolejnym odcinku Rail Baltica (Czyżew – Białystok), podróż na odcinku Warszawa – Białystok skróci się o ponad 20 minut (z obecnych 2 h 26 min do poniżej 2 h ). O 8 minut krócej będzie trwała podróż pociągiem na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka (z 55 min do 47 min), natomiast na odcinku Czeremcha – Hajnówka czas przejazdu skróci się o 4 minuty (31 min do 27 min).

Szybciej do Ełku

Rewitalizacja odcinka Łapy – Śniadowo i Śniadowo – Łomża pozwoli na przejazd pociągów pasażerskich z czasem ok. 1 h 10 min. Z kolei prace na linii kolejowej nr 52 Lewki – Hajnówka pozwolą na dobrą podróż w czasie ok. 24 min. Podobnie, elektryfikacja linii Ełk – Suwałki – Trakiszki i dobudowa drugiego toru na odcinku Białystok – Ełk wpłynie na skrócenie czasu przejazdu do ok. 1 h 29 min w relacji Białystok – Ełk – Suwałki. Projekt planowany jest do złożenia w trzecim naborze CEF obecnie znajduje się na liście rezerwowej KPK.

Inwestycje na Podlasiu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia umożliwią lepszą komunikację pomiędzy miastami. Prace prowadzone będą na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki), linii nr 31 na odcinku gr. województwa – Czeremcha – Hajnówka oraz linii nr 52 Lewki – Hajnówka.

Modernizacja przejść granicznych

Ważny projekt towarowy, to prace prowadzone w rejonach przejść granicznych w Kuźnicy Białostockiej i Siemianówce, które pozwolą na zwiększenie dostępności kolejowego przejścia granicznego, skrócenie czasu obsługi przesyłek oraz poprawę konkurencyjności kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.

Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie podlaskim przewiduje 13 projektów o łącznej wartości ponad 4 mld zł. Na liście podstawowej jest 12 projektów za 2,5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje projekt „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa)” o wartości ponad 1,7 mld zł., planowany do złożenia w trzecim naborze CEF.

– Tak duża liczba inwestycji kolejowych na Podlasiu pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i atrakcyjność naszego regionu, co przyciągnie nowych inwestorów i turystów. Inwestycje wpłyną również na polepszenie transgranicznego ruchu pociągów w komunikacji pomiędzy Polską a wschodnimi sąsiadami – podkreśla Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony