Partnerzy serwisu:

Jaki tabor na Światowe Dni Młodzieży?

inf. pras. 27.06.2016 196

Jaki tabor na Światowe Dni Młodzieży?
fot. PKP Intercity
PKP zapowiadają, że pielgrzymów na uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży będzie woził nowoczesny i bezpieczny tabor, a przewoźnicy zadbają aby podróż pociągiem była komfortowa. Od 20 lipca do 1 sierpnia z myślą o pielgrzymach będą uruchamiane specjalne połączenia. 
Na tory aglomeracji małopolskiej i śląskiej wyjadą nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne. Pojazdy typu Elf, Impuls czy Flirt to pociągi, które charakteryzuje obszerne jednoprzestrzenne wnętrze. Są dostosowane do potrzeb obsługi dużych potoków podróżnych. Pociągi wyposażono też w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – miejsca dla wózków, rampy wjazdowe oraz specjalnie dostosowane toalety. Ponadto na pokładach pojazdów zamontowano wizyjny i dźwiękowy system informacji pasażerskiej, a także system monitoringu.

Specjalne pociągi będą uruchamiane z regionów w całej Polsce w ramach dedykowanego rozkładu jazdy i zawiozą pielgrzymów nie tylko na wydarzenia organizowane w ramach Dni w Diecezjach, ale też do miejsc uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Przykładowo z Łodzi pielgrzymów będą wozić pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej typu Flirt3 – pierwszy pojazd szynowy, zgodny z normami europejskimi (spełniający wymagania TSI), dopuszczony do ruchu w Polsce. Będą to dwuczłonowe składy o nowoczesnej konstrukcji, wyposażone w klimatyzację, ergonomiczne fotele i przestronne wnętrze. Na pokładach pociągów do dyspozycji podróżnych będą też gniazdka elektryczne oraz dostęp do wi-fi.

Większość Nowoczesnych pociągów rozwija prędkość do 160 km/h. Pociąg ED-250 Pendolino między Warszawą a Krakowem rozpędza się natomiast aż do 200 km/h. Jest to obecnie najszybszy wśród pociągów jeżdżących po torach w nowych krajach Unii Europejskiej. Najkrótszy czas przejazdu między Warszawą a Krakowem wynosi 2 godziny 18 minut, a z Rzeszowa do Krakowa podróż zajmuje blisko 2 godziny.

Kolej uruchomi również pociągi złożone z nowych lub modernizowanych w latach 2012-2016 wagonów. Składy będą złożone z wagonów przedziałowych lub bezprzedziałowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W wagonach obowiązuje standard odpowiednio pierwszej lub drugiej klasy. Wzmocnienie oferty taborowej obejmie nie tylko dodatkowe pociągi, lecz także zaplanowanie dłuższych składów wagonowych. W planach jest uruchomienie pociągów złożonych z ponad 10 wagonów. W każdym z nich znajdzie się miejsce dla blisko 500 pasażerów. Czterdzieści z wagonów, którymi będą mogli podróżować pasażerowie PKP Intercity, zostanie wypożyczonych od Kolei Czeskich.

Klienci kolei będą mogli również skorzystać z oferty przejazdów pociągami Pendolino. Na pokładach tych siedmioczłonowych składów przewidziano 402 miejsca siedzące (355 miejsc w drugiej klasie oraz 45 miejsc w klasie pierwszej). Blisko 61 miejsc jest w tzw. strefie ciszy. W zależności od zapotrzebowania PKP Intercity planuje wydłużyć relacje wybranych pociągów w całej Polsce.  Najwięcej pociągów specjalnych przyjedzie do Krakowa 25 i 29 lipca, a w drogę powrotną wyruszą 31 lipca oraz 1 sierpnia. Bilety na pociągi można zakupić z wyprzedzeniem zarówno w tradycyjnych kasach biletowych, jak i w internetowym systemie sprzedaży.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony