Partnerzy serwisu:

Jaką zniżkę otrzyma senior w polskim pociągu?

inf. prasowa UTK 25.10.2018 19,5k

Jaką zniżkę otrzyma senior w polskim pociągu?
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Ponad 20% mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat. Każdy z nich może skorzystać ze specjalnych ofert zniżkowych przygotowanych przez spółki kolejowe. O systemie zniżek w pociągach pasażerskich na krajowej sieci kolejowej informuje Urząd Transportu Kolejowego.
Zniżki dla seniorów wahają się pomiędzy 10% a 50%, w zależności od oferty przewoźnika. Największą zniżkę dla seniorów oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa – 50% i dotyczy biletów jednorazowych oraz tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe oferują Koleje Mazowieckie. Z kolei w pociągach PKP Intercity zniżka wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe w pociągach TLK oraz IC. Na takie same rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego” oraz Kolei Śląskich (pasażerowie powyżej 65 roku). Zniżka w wysokości 30% obowiązuje na przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych.

W pociągach Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (dla osób nieposiadających „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10% (poza Kolejami Dolnośląskimi). Koleje Małopolskie stworzyły specjalną taryfę uzależnioną od przejechanych kilometrów.

Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika, bilet taki jest dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu („Bilet Seniora”) to 50 zł. Osoby powyżej 70 lat mogą jeździć całkowicie bezpłatnie.
Należy pamiętać, że bilety ze zniżką ważne są tylko z dokumentem tożsamości ze zdjęciem oraz potwierdzającym wiek pasażera.

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. Wówczas w czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję (np. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów). Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają prawo do 50% zniżki w pociągach warszawskiej SKM.

Więcej informacji na temat zniżek dla seniorów można znaleźć tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony