Partnerzy serwisu:

Jaka będzie przyszłość Nadodrzanki?

Michał Szymajda 19.04.2019 93

Jaka będzie przyszłość Nadodrzanki?
Fot. youtube/Krzysztof Waszkiewicz
Poseł Michał Jaros zapytał o przyszłość linii 273 na odcinku Wrocław – Głogów. Choć stan linii w ostatnich latach poprawił się dzięki konsekwentnie prowadzonym przez PLK pracom, to jednak "dużej" modernizacji linia się nie doczekała.
W pewnym sensie jest to błogosławieństwo dla tej linii, bo pomimo tego, że nie jeździmy po niej z prędkością 160 km/h czy szybciej, to jednak cały czas zachowuje ona przejezdność i pozwala na ruch pociągów towarowych i pasażerskich pomiędzy Dolnym Śląskiem a Szczecinem, z pominięciem Poznania i rozkopanej magistrali E59.

Szczęśliwie, po wielu latach remontów, dziś pociągi pasażerskie mogą się poruszać po ponad 80% linii z prędkością 120 km/h, jedynie z lokalnymi zwolnieniami (na odcinku Wrocław – Głogów 120/100 km/h). Zwraca na to uwagę Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Aktualnie na linii kolejowej nr 273 realizowane są ze środków budżetowych roboty o charakterze interwencyjnym, w ramach których likwidowane są najbardziej uciążliwe ograniczenia prędkości i osiągana jest stabilna jazda pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h. Środki finansowe zostały rozdysponowane na zadania, które stanowią priorytet ze względu na zły stan techniczny infrastruktury – poinformował Andrzej Bittel. Nadmienia jednak, że trwają przygotowania do większej inwestycji.

– Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA przygotowuje studium wykonalności dla odcinka linii kolejowej nr 273 Wrocław Muchobór – Rzepin w ramach zadania pn. „Prace na ciągu C-E 59 – odcinek Wrocław Muchobór – Rzepin, opracowanie SW”. W studium przeanalizowany zostanie pełen zakres modernizacji ww. linii, w tym możliwość podniesienia prędkości, poprawa stanu technicznego obiektów obsługi podróżnych czy zapewnienie dogodnych parametrów dla ruchu towarowego. Zakończenie prac studialnych planowane jest w połowie 2021 r – określa ramy czasowe podsekretarz MI.

Jak dodaje, kompleksowa modernizacja linii 273 planowana jest dopiero po 2023 roku, pod warunkiem dostępności środków unijnych na inwestycje tego rodzaju (nieznana jest nawet obecnie kwota, jaką UE będzie chciało wspomagać projekty kolejowe). Co ważne –Andrzje Bittel zaznacza, że planowana modernizacja będzie komplementarna z dotychczas wykonanymi pracami.

PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony