Partnerzy serwisu:

Jak długo powinny być zamknięte rogatki?

Łukasz Kuś 24.08.2016 9k

Jak długo powinny być zamknięte rogatki?
fot. Olek Remesz CC BY 3.0
Zamykanie rogatek nie powinno odbywać się wcześniej niż 1-2 minuty przed przejazdem pociągu przez przejazd drogowo – kolejowy. Dłuższe oczekiwanie na otwarcie przejazdu powoduje sporo uciążliwości w dużych miastach.
O to jak długo powinny być zamknięte rogatki na przejazdach kolejowo – drogowych, zapytała ministra infrastruktury i budownictwa posłanka Joanna Schmidt, która twierdzi, że w wielu miejscach rogatki zamknięte są przez kilka minut przed przejazdem pociągu.

– Znane są sytuacje z innych miast, zwłaszcza z Europy Zachodniej, gdy od momentu zamknięcia przejazdu kolejowego do przyjazdu pociągu mija ledwie kilkadziesiąt sekund. W Poznaniu w newralgicznych punktach miasta, takich jak choćby tereny Strzeszyna i Golęcina, na przyjazd pociągu od zamknięcia rogatek trzeba czekać kilka minut, co jest dużą uciążliwością dla mieszkańców – napisała posłanka.

Jak wyjaśnił Kazimierz Smoliński z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, czas zamknięcia rogatek reguluje rozporządzenie z 2015 roku. Zgodnie z nim czas zamknięcia rogatek przed przejazdem pociągu na przejazdach kategorii A (obsługiwanych przez pracownika PLK) w zależności od stopnia wyposażenia posterunku dróżnika może wynosić od 60 do 120 sekund.

Natomiast dla przejazdów kolejowo-drogowych kategorii B (wyposażonych w samoczynne systemy przejazdowe (SSP) minimalny czas ostrzegania samoczynnej sygnalizacji przejazdowej obliczany jest dla maksymalnej prędkości obowiązującej dla danego odcinka linii kolejowej uwzględniając również czas niezbędny do przybycia pociągu do przejazdu kolejowo-drogowego. Łączny czas ostrzegania samoczynnej sygnalizacji przejazdowej dla jednego pociągu nie powinien być dłuższy niż 120 sekund.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony