Partnerzy serwisu:

Iryo. Nowa marka szybkich pociągów w Hiszpanii

Michał Szymajda 20.11.2021 3,6k

Iryo. Nowa marka szybkich pociągów w Hiszpanii
Fot. Ilsa
Spółka Ilsa przedstawiła w Madrycie nową markę handlową Iryo. Pod tą marką kursować będą szybkie pociągi spółki Ilsa, zawiązanej przez Włochów i Hiszpanów. Będą konkurować głównie z szybkimi pociągami AVE uruchamianymi przez państwowe Renfe.
Pojawienie się Iryo to efekt liberalizacji na hiszpańskiej, sporej sieci KDP. Plan przewoźnika jest bardzo ambitny i zakłada, że w ostatnim kwartale 2022 roku połączenia Iryo będą stanowić 30% wszystkich pociągów dużych prędkości w Hiszpanii. Pierwsze pociągi Iryo mają połączyć Madryt z Barceloną przez Saragossę, Madryt z Malagą i Sewillą (dwie osobne trasy przez Kordobę), oraz Madryt z Walencją i Alicante.

Iryo, będące marką handlową spółki Ilsa (właścicielem jest włoska państwowa Trenitalia i Air Nostrum) będzie miała do dyspozycji 20 składów zespolonych ETR-ów 1000, produkowanych we Włoszech i Hiszpanii przez Hitachi Rail wraz z grupą Alstom (wcześniej: Bombardier Transportation). Pojazdy te znane są już z Włoch, gdzie kursują pod marką Frecciarossa. Mają być wykonane z materiałów nadających się w 95% do recyklingu, będą mogły kursować z prędkością do 350 km/h.

– Jestem podekscytowany projektem, nad którym myśleliśmy od 10 lat. Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, jak stworzyć prywatnego operatora kolei dużych prędkości i dziś zmierzamy do końca tego procesu – powiedział Carlos Bertomeu, prezes Ilsy.

Obecnie, poza państwową Renfe, na hiszpańskiej KDP kursują także pociągi francuskiego Ouigo, które konkurują na trasie Barcelona – Madryt.

Film z prezentacji nowej marki Iryo dostępny jest tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony