Partnerzy serwisu:

Ireneusz Merchel o realizacji Krajowego Programu Kolejowego [film]

Jakub Madrjas 07.02.2019 2,8k

PKP Polskie Linie Kolejowe odpowiadają za realizację Krajowego Programu Kolejowego o wartości ponad 66 miliardów złotych. – Obecnie zostały zrealizowane projekty o wartości około 10 miliardów złotych – mówi prezes spółki, Ireneusz Merchel.
– Na placu budowy mamy projekty o wartości około 32 miliardów złotych – informuje. Jak dodaje, wliczone są w to podpisane umowy z wykonawcami, umowy przyłączeniowe oraz wykupy gruntów. Warto tu zaznaczyć, że wiele z podpisanych przez PKP PLK umów obejmuje wykonanie projektu przed rozpoczęciem budowy i de facto prace na gruncie jeszcze się nie rozpoczęły, bo trwa projektowanie. Prezes PLK podkreśla jednak, że już na etapie projektu zamawiane są materiały i wykonywane pierwsze prace porządkowe.

Jak wyjaśnia prezes Merchel, pozostała w KPK do wykorzystania kwota dzieli się na projekty będące na etapie postępowań przetargowych (ponad 10 miliardów złotych) i te, dla których powstają dokumentacje projektowe (około 9 miliardów). – Mamy 60% wartości programu zrealizowanych lub w realizacji, a około 30% będzie uruchomione w realizacji w ciągu najbliższego roku – informuje Merchel. Warto tu przypomnieć o szeregu opóźnionych projektów. Prace komplikują się nie tylko na liniach E59 i 7, gdzie z robót zeszło Astaldi, ale też na liniach nr 8281, 289, 405 czy 201 oraz na fragmentach magistral E30, E20 i Rail Baltica. Nie udało się uruchomić modernizacji południowej części Magistrali Węglowej, części linii Poznań– Szczecin i połączeń do portów. Mimo to, prezes PLK pozostaje optymistą. – Krajowy Program Kolejowy do roku 2023 nie jest programem zagrożonym – podkreśla.

– PKP Polskie Linie Kolejowe realizują projekty które są związane z różnymi źródłami finansowania – przypomina prezes Merchel, wymieniając Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko z Funduszu Spójności i Regionalne Programy Operacyjne. – Środki finansowe, które mamy na tą perspektywę, na pewno zostaną wykorzystane. Porównując poprzednią perspektywę unijną do obecnej, zrealizowaliśmy już ponaddwukrotnie większy zakres rzeczowy robót – informuje Merchel, przypominając, że że w poprzedniej perspektywie zrealizowane zostały inwestycje o wartości 19 miliardów złotych.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony