Partnerzy serwisu:

Iran wyda ponad 850 mln dolarów na nowe pociągi. Tabor dostarczy Hyundai

Tomasz Kościelny 16.12.2017 2,8k

Iran wyda ponad 850 mln dolarów na nowe pociągi. Tabor dostarczy Hyundai
Fot. Irico
Irańska kolej zakupi 150 pociągów spalinowych. Zamawiający sfinalizował kontrakt z firmą Hyundai Rotem. Całkowity koszt, jaki poniesie przewoźnik to równowartość 856 mln dolarów.
Pierwsze 150 członów zostanie wyprodukowanych w Changwon, w koreańskim zakładzie producenta. Pozostałe 300 członów będzie powstawać już na terenie Iranu, w tamtejszych zakładach produkcji taboru Irico. Wszystkie pociągi mają zostać zbudowane w ciągu 78 miesięcy od podpisania kontraktu. Zawarcie umowy zostało poprzedzone podpisaniem listu intencyjnego w maju minionego roku.

To kolejny kontrakt koreańskiego producenta realizowany dla irańskiej kolei. W roku 2004 Hyundai Rotem otrzymał zamówienie również na 150 pociągów spalinowych, rozpędzających się do prędkości 120 km/h, do obsługi tras regionalnych. Dostawy ruszyły w roku 2007. Pierwsze 24 pociągi powstały w Korei, kolejne – w Irico. Jednak w związku z sankcjami nałożonymi na Iran tylko 68 pociągów zostało dostarczonych w ramach kontraktu. Producent nie otrzymał jednak płatności. Dopiero po zniesieniu sankcji nałożonych na ten kraj, w roku 2016 irańska kolej zapłaciła koreańskiemu producentowi.

Obecny kontrakt to efekt listu intencyjnego podpisanego w maju 2016 roku. List intencyjny był jednym z kilkudziesięciu gospodarczych porozumień o współpracy pomiędzy władzami Korei Południowej a Iranem. Dokument zawiera także zapisy o finansowym zaangażowaniu Koreańczyków w realizację tego projektu.

Tabor ma obsługiwać 960 km linii kolejowych na trasach aglomeracyjnych w Teheranie. Nowe pociągi spalinowe będą w stanie rozpędzać się do prędkości 160 km/h. Będą wyposażone w system informacji pasażerskiej z wyświetlaczami LCD, znajdzie się w nich także miejsce dla niepełnosprawnych oraz specjalnie wydzielona przestrzeń na bagaż.

Po tym jak Iran zadeklarował w 2016 roku, że ograniczy swój program nuklearny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły częściowo sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Deklaracja o odblokowaniu relacji gospodarczych umożliwiła światowym koncernom współpracę z władzami Iranu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony