Partnerzy serwisu:

Interregio z Poznania do Frankfurtu nad Odrą? Może w 2017 roku

Michał Szymajda 11.04.2016 625

Interregio z Poznania do Frankfurtu nad Odrą? Może w 2017 roku
W 2016 roku pociągi z Poznania do Frankfurtu nad Odrą raczej nie pojadąfot. UMWW
Zarówno Słubice jak i Frankfurt nad Odrą nie ustają w staraniach o powrót międzynarodowego pociągu regionalnego z Poznania do Frankfurtu. W tym rozkładzie jazdy nie będzie go już niemal na pewno.
W sprawie przywrócenia międzynarodowego połączenia zwrócił się w imieniu polskich i niemieckich samorządowców ze Słubic i Frankfurtu poseł Artur Zasada. Zwraca on uwagę na małą liczbę połączeń pasażerskich łączących oba miasta, a także problemy z dostępem do połączeń kolejowych na osi Polska – Niemcy innych mieszkańców województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

– Słubice i Frankfurt nad Odrą to miasta partnerskie. Od wielu lat ich włodarze zabiegają o wznowienie bądź utrzymanie regionalnego połączenia kolejowego Poznań – Słubice – Frankfurt nad Odrą. Dostępność i dobre skomunikowanie przygranicznych gmin oraz dużych aglomeracji miejskich, takich jak Poznań i Berlin, pozwoliłoby w pełni wykorzystać potencjał Europejskiego Dwumiasta Słubice/Frankfurt nad Odrą – pisze poseł Zasada. – Ustanowienie takiego połączenia jest wręcz niezbędne dla osób dojeżdżających do pracy i szkół. Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe. Niewielkie opłaty jakie ponosi podróżny korzystając z przewozów regionalnych nie mogą się równać z dużo droższą ofertą Eurocity – dodaje.

Tylko 7 minut jazdy

Obecnie granicę nad Odrą w tym miejscu przekraczają tylko dwa pociągi regionalne dziennie. Siedmiominutową podróż pomiędzy stacją Słubice i Frankfurt nad Odrą można odbyć pociągami z Zielonej Góry. W sprawie połączeń i stosunku województwa wielkopolskiego jasno określił się Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Stosunkowo niedawno byliśmy inicjatorem kolejowego połączenia Poznania z Frankfurtem nad Odrą. Mieliśmy wszystkie potrzebne pozwolenia do realizacji tych kursów zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie niemieckiej, przygotowany był tabor. Wówczas nasze działania zostały storpedowane przez ówczesne Ministerstwo Transportu, które stwierdziło, że naszą rolą nie powinno być organizowanie takich przejazdów, a do tego usłyszeliśmy, że ich uruchamianie zagraża integralności kraju – powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, który zwrócił ponadto uwagę na konflikt interesów dotującego poznańskie lotnisko województwa z ewentualna dotacją dla kolejowego połączenia, które zdaniem województwa, mogłoby odebrać pasażerów portowi lotniczemu Poznań–Ławica.

MIB: sprawdzimy, czy na połączenia starczy pieniędzy w 2017 roku

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nie pozostawia złudzeń, że reaktywacji pociągów pomiędzy Poznaniem, Słubicami i Frankfurtem nad Odrą prędko nie będzie. To, czy znajdą się pieniądze na jego dofinansowanie w roku przyszłym, jest tematem do dyskusji.

– Objęcie dofinansowaniem połączenia Poznań – Słubice – Frankfurt nad Odrą w roku 2017 uzależnione jest od wysokości limitu środków z budżetu państwa, przewidzianego na dotowanie międzynarodowych przewozów pasażerskich – poinformował poseł Piotr Stomma, podsekretarz stanu w MIB. – Jednak, jeżeli kursowanie pociągów do Frankfurtu nad Odrą jest istotne z uwagi na potrzeby transportowe lokalnej społeczności, w świetle obowiązujących przepisów, samorząd danego województwa ma możliwość zamawiania i dotowania tego rodzaju przewozów w granicach regionu jako ustawowy organizator publicznego transportu zbiorowego w strefie transgranicznej – dodał Piotr Stomma.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony