Partnerzy serwisu:

Insekty w pociągu. PKP Intercity wyciąga konsekwencje

Michał Szymajda 29.12.2021 6,8k

Insekty w pociągu. PKP Intercity wyciąga konsekwencje
fot. M. Szymajda
Po incydencie, który miał miejsce 21 listopada, gdy pasażerowie odkryli w jednym z wagonów pociągu relacji z Poznania do Gdańska pluskwy, PKP Intercity przeprowadziło wewnętrzne dochodzenie.
Pluskwy w pociągu znajdowały się pomiędzy siedzeniami i pod zagłówkami jednego z wagonów, którym pasażerowie jechali z Poznania do Trójmiasta. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, chodziło o IC3512. Insektów miało być mnóstwo. Posłanka Paulina Matysiak zapytała resort infrastruktury o to, jak mogło dojść do takiej sytuacji.

– PKP Intercity przeprowadziło wewnętrzne dochodzenie w przedmiotowej sprawie. Wstępne ustalenia (…) wskazują na zaniedbanie po stronie wykonawcy usługi stacjonarnego utrzymania czystości taboru. Uchybienia dotyczą przede wszystkim obowiązku odkurzania foteli oraz zakamarków pomiędzy nimi urządzeniem ssącym oraz ich uporządkowania (doprowadzenia do stanu wyjściowego). (…) Podkreślić należy, że przypadki pojawiania się owadów w pociągach PKP Intercity mają charakter incydentalny – wyjaśnia resort w imieniu PKP Intercity.

– PKP Intercity przeprowadziła już rozmowy z wykonawcą obligujące do podniesienia jakości świadczonych usług i minimalizacji ryzyka powstania podobnej sytuacji w przyszłości – pisze w odpowiedzi na interpelację ministerstwo. PKP Intercity poinformowała, że Państwowa Inspekcja Sanitarna została powiadomiona o sprawie.

Ministerstwo Infrastruktury, ustami wiceministra Andrzeja Bittela zapewnia, że PKP Intercity podjęło działania, mające na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości. Wydano m.in. polecenie dokonania kompleksowego przeglądu całego taboru spółki pod kątem występowania insektów, w szczególności skontrolowania przestrzeni pomiędzy siedzeniami, miejsc łączenia się elementów fotela ze sobą, zagłówków, podłokietników i wszystkich innych przestrzeni podatnych na gromadzenie się zanieczyszczeń. Zaktualizowano także wytyczne w zakresie postępowania z wagonami, w których w wyniku ww. przeglądu stwierdzona zostanie obecność insektów (m.in. natychmiastowe wyłączenie z eksploatacji, skierowanie na dezynsekcję oraz przeprowadzenie gruntownego czyszczenia okresowego).

Pracownikom komórki ds. monitorowania jakości przypomniano o obowiązku skrupulatnego sprawdzania stanu sanitarnego przestrzeni pomiędzy fotelami każdorazowo w trakcie wykonywania czynności służbowych na pokładzie pociągu. Wykonawcy usługi stacjonarnego utrzymania czystości taboru zostali ponadto zobowiązani do podwyższenia jakości świadczonych usług.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony