Partnerzy serwisu:

Innotrans 2022. Polsko-ukraińska kolejowa przyjaźń wzmocniona wojną

Jakub Rösler 20.09.2022 1k

Innotrans 2022. Polsko-ukraińska kolejowa przyjaźń wzmocniona wojną
fot. Jakub Rösler
Przed oficjalnym otwarciem targów Innotrans w Berlinie odbyła się konferencja prezesów PKP S.A. oraz Kolei Ukraińskich. Decydenci mówili o przyjaźni i rozwijaniu współpracy w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie.
Dzisiaj (20.09.2022) startują transportowe targi Innotrans w Berlinie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem imprezy odbyła się konferencja prasowa prezesów PKP S.A. - Krzysztofa Mamińskiego oraz prezesa Kolei Ukraińskich Oleksandra Kamyszyna. Obaj prezesi mówili o silnej współpracy oraz wzajemnej solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wybuch wojny zmienił wszystko

– 24 dzień lutego postawił cały dzień w nowej sytuacji. Zbrodnicza agresja Rosji na Ukrainę postawiła w trudnej sytuacji nie tylko ukraiński naród, ale także nas. Musieliśmy znaleźć nowe rozwiązania, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kolej ukraińska zdaje ten trudny egzamin, ale również kolej polska zdała egzamin z solidarności – powiedział prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński.

Mamiński dodał, że polscy kolejarze stanęli w gotowości do udzielania wszelkiej pomocy. Zarówno humanitarnej, rzeczowej jak i organizacyjnej.

Przemyśl symbolem wojny

– Przemyśl jest symbolem tej wojny. Ponad dwa miliony osób z Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity na terenie naszego kraju. Staramy się zintensyfikować współpracę w zakresie przewozów, zarówno zboża jak i wszystkich innych materiałów. Jesteśmy do dyspozycji naszych przyjaciół z Ukrainy. Jestem przekonany, że zwycięska walka narodu ukraińskiego pozwoli również na kontynuowanie dobrej współpracy w zakresie kolei. Polscy kolejarze, polski naród jest z Wami. Udzielimy Wam każdej niezbędnej pomocy i zwyciężycie – mówił prezes PKP S.A.

Blaski i cienie czasu wojny

– Chciałbym przypomnieć, że dziś mija 209 dzień od wybuchu wojny. Tak jak powiedział prezes Mamiński, zdajemy nasz egzamin. Jesteśmy bombardowani codziennie. Strona rosyjska bombarduje stacje, pociągi, a my musimy płacić także najcięższą cenę tej wojny, a więc ludzkie życie. Na dziś straciliśmy 244 kolejarzy, a 425 zostało rannych. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc jakiej nam udzieliliście oraz udzielacie – powiedział Oleksandr Kamyszyn, prezes Kolei Ukraińskich.

Kamiszyn przypomniał także, że Ukraina złożyła akces o członkostwo w Unii Europejskiej, co, jego zdaniem, jest wielką szansą dla Kolei Ukraińskich. Prezes przybliżył także sukcesy strony ukraińskiej jeśli chodzi o odnowę infrastruktury na terenie kraju objętego działaniami wojennymi.

– W trakcie działań wojennych uruchomiliśmy 70-kilometrowy odcinek liniii kolejowej Kowel – Jagodzin o europejskim rozstawie szyn. Zelektryfikowaliśmy także 90 kilometrów linii z Kowla do Izowa. Kończymy także odbudowę linii Rawa Ruska – Hrebenne o długości ośmiu kilometrów – mówi Kamyszyn.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony