Partnerzy serwisu:

Informacja kolejowa wraca na polskie dworce. Na razie do Poznania Głównego

inf. prasowa PKP SA 10.01.2017 258

Informacja kolejowa wraca na polskie dworce. Na razie do Poznania Głównego
Informacja kolejowa wraca do Poznania GłównegoFot. PKP SA
Kompleksowa informacja o połączeniach różnych przewoźników kolejowych, zintegrowana w jednym miejscu – to nowa usługa, z której mogą korzystać pasażerowie na dworcu Poznań Główny.
Punkt informacyjny powstał z inicjatywy PKP SA, przy współpracy z przewoźnikami korzystającymi z dworca: Kolejami Wielkopolskimi, Przewozami Regionalnymi oraz PKP Intercity. W informację kolejową przekształcono dotychczasowy InfoDworzec, w którym wcześniej można było dowiedzieć się przede wszystkim o funkcjonujących na trenie Poznania Głównego usługach, punktach handlowych oraz transporcie miejskim. Tego typu informacje będą nadal dostępne.

Infodworce błędem

– Trzeba jednak pamiętać, że informacja o rozkładzie jazdy, alternatywnych połączeniach jest najważniejszą, jakiej podróżni poszukują na dworcu – mówi dr Michał Beim, członek zarządu PKP SA. – Zaniechanie tej funkcji i przekształcenie punktów InfoDworzec na wzór informacji w centrach handlowych było błędem. Podobnie jak rozdrobnienie punktów informacyjnych poszczególnych przewoźników.

– Koleje Wielkopolskie od wielu lat postulowały przywrócenie informacji kolejowej na głównych dworcach – podkreśla Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich. – Współpracą przy tym projekcie pokazujemy, że kolej mimo iż jest tworzona przez wielu przewoźników, stanowi jeden spójny system, w którym najważniejszy jest pasażer.

Powrót do kolejowej informacji nie tylko w Poznaniu

Przekształcenie poznańskiego InfoDworca w informację kolejową jest projektem pilotażowym. W przyszłości wszystkie InfoDworce mają pełnić tę funkcję. Na koniec stycznia PKP SA planują zorganizować spotkanie z przewoźnikami pasażerskimi działającymi w Polsce odnośnie powrotu punktów informacji kolejowej na najważniejsze polskie dworce. – Zależy nam, aby wspólnie wypracować model punktów informacji pasażerskiej – mówi Michał Beim. – Chcemy stworzyć standardy małej architektury, form komunikacji z pasażerami, a także zasad postępowania w sytuacji opóźnień czy innych zakłóceń w ruchu pociągów. Doświadczenia państw Europy Zachodniej pokazują, że informacja kolejowa jest jednym z najważniejszych punktów na dworcach, a szczególny nacisk kładziony jest na dostępność do informacji osób niepełnosprawnych.

PKP SA planuje w projekcie informacji kolejowej wykorzystać m.in. doświadczenia zdobyte w związku z wdrożeniem usługi tłumacza języka migowego on-line na największych dworcach. Spółka odwoływać się będzie też do najlepszych praktyk zagranicznych, a rozwiązania związane z dostępem osób niepełnosprawnych do informacji mają być konsultowane z organizacjami społecznymi.

Poznański punkt informacji kolejowej znajduje się w Nowym Dworcu Kolejowym naprzeciw kas. Jest on otwarty we wszystkie dni tygodnia od 7:00 do 21:00.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony