Partnerzy serwisu:

Impulsy ŁKA na linię Kutno – Skierniewice

Kasper Fiszer 08.03.2017 506

Impulsy ŁKA na linię Kutno – Skierniewice
Pociąg ŁKA w Łowiczufot. Kasper Fiszer
Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi za dwa lata swoją kolejną linię – z Kutna przez Łowicz do Skierniewic. W dalszej kolejności powstać mają trasy do Opoczna i do Wielunia. Otwarcie tej ostatniej związane jest z planowaną budową nowej linii kolejowej Bełchatów – Wieluń.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała już umowę na dostawę czternastu jednostek Impuls produkcji nowosądeckiego Newagu. Od kilku miesięcy województwo łódzkie zapowiada, że rozwój parku taborowego spółki przełoży się na uruchomienie nowych połączeń we wschodniej części regionu. Jednostki mają bowiem jeździć nie tylko na trasach, które ŁKA obsługuje już dziś, ale także m.in. z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego czy Piotrkowa Trybunalskiego, a nawet Radomska.

Na początku połączenia na E20

Wiemy już także, że przewoźnik utworzy swoją pierwszą, nie licząc zlikwidowanych kursów ze Zduńskiej Woli do Zduńskiej Woli Karsznic, linię niewybiegającą z Łodzi. – Spółka planuje uruchomienie połączeń ze Skierniewic do Kutna przez Łowicz – czytamy w komunikacie prasowym ŁKA. – Będzie to pierwsza trasa obsługiwana nowymi pociągami Impuls II, których pierwsza partia (4 sztuki) ma zostać dostarczona pod koniec września 2018 r. – zapowiada Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

ŁKA ma otworzyć swoją nową trasę na początku roku 2019. Plany samorządu regionalnego dotyczące ekspansji własnego przewoźnika są jednak znacznie szersze. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy z Newagiem wymienił wśród potencjalnych kierunków także dwie trasy, które nie są obecnie zelektryfikowane, – ŁKA obejmie m.in. Opoczno i Bełchatów – wskazywał.

Elektryfikacja linii opoczyńskiej do 2023 r.

Rozszerzenie sieci Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o Opoczno jest brane pod uwagę już od dłuższego czasu. Założenia te mają związek z planem elektryfikacji odcinka linii nr 25 z Tomaszowa Mazowieckiego. Województwo zamierza dofinansować tę inwestycję w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. – Liczymy na dojazd ŁKA do Opoczna w roku 2023 – mówi Jacek Grabarski.

Dużo bardziej zaskakujące są przygotowania do uruchomienia połączeń pasażerskich do Bełchatowa. Tymczasem UMWŁ chciałby, by pociągi samorządowej spółki korzystały z linii nr 24 na odcinku jeszcze dłuższym. – Uruchomienie pasażerskich połączeń kolejowych do Bełchatowa należy wiązać z potencjalną osią rozwoju połączeń Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Wieluń – usłyszeliśmy w Wydziale Informacji i Komunikacji Społecznej UMWŁ.

ŁKA przewoźnikiem na nowej linii Bełchatów – Wieluń?

Samorząd województwa przypomina, że budowa przedłużenia dzisiejszej linii nr 24 została ujęta w Krajowym Programie Kolejowym. – Jej realizacja jest właściwością strony rządowej – dodaje Jacek Grabarski. – Jeżeli te zamierzenia infrastrukturalne zostaną zrealizowane, to ŁKA dojedzie nie tylko do Piotrkowa Trybunalskiego, ale także dalej do Bełchatowa i Wielunia – zapowiada. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy byłoby to możliwe.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony