Partnerzy serwisu:

IC testuje system oznaczania zarezerwowanych miejsc

Martyn Janduła 22.06.2016 2,7k

IC testuje system oznaczania zarezerwowanych miejsc
fot. MJ
Flirty przyniosły Polsce nie tylko nowoczesny tabor, ale także sporo nowości wpływających przede wszystkim na komfort podróży. PKP Intercity poinformowało, że uruchomiło niedawno w pierwszych pociągach system oznaczenia zarezerwowanych miejsc. Usługa, która za granicą funkcjonuje już od dawna, w Polsce dostępna jest na razie tylko we Flirtach.
Osoba, która kupi bilet w kasie na chwilę przed odjazdem, może liczyć się z tym, że w przypadku dużego obłożenia nie otrzyma zagwarantowanego miejsca siedzącego na całą trasę, tzw. miejscówki. Taka sama sytuacja dotyczy tych, którzy kupują bilet u konduktora bezpośrednio w pociągu. Także osoby z biletem miesięcznym lub weekendowym, jeżeli nie pokuszą się o pójście do kasy i odstanie czasu w kolejce, to w przeciwnym razie nie będą miały zagwarantowanej miejscówki. Kończyło się to tym, że osoby takie zajmowały wolne miejsca w składzie, nie wiedząc, czy za chwilę nie zostaną z niego wyproszone, bo zjawi się pasażer, który wykupił to miejsce.

W Polsce pasażer zdany jest jak zawsze na samego siebie. Jednak za granicą od dawna znany jest system oznaczania zarezerwowanych miejsc. Odbywa się to w postaci elektronicznej, gdy na konkretnym siedzeniem wyświetla się relacja podróży, jaką odbywa pasażer. W starszych pociągach stosowany jest natomiast system karteczek. Dzięki temu łatwo jest stwierdzić, na jakim odcinku miejsce jest wolne i po prostu je zająć.

Zdaje się jednak, że także PKP Intercity zaczyna wykorzystać taką możliwość i zaoferować ją swoim pasażerom. W pierwszym kwartale tego roku we wszystkich Flirtach jeżdżących w Polsce Intercity uruchomiło funkcję oznaczania zarezerwowanych miejsc. Jak twierdzi przewoźnik, rozwiązanie to zostało na razie wdrożone testowo.

– Rozwiązanie ma w sposób praktyczny usprawnić lokowanie podróżnych, w szczególności pasażerów, którzy przed rozpoczęciem przejazdu nie pobrali rezerwacji miejsca, a także tych, którzy zakupili bilet bez wskazania miejsca do siedzenia – ocenia Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity. Jak wyjaśnia dane dotyczące zajętości miejsc są pobierane z systemu rezerwacji i przesyłane pomiędzy pojazdem a serwerem przy użyciu sieci GSM. – Obsługa systemu nie wymagała utworzenia dodatkowego stanowiska w spółce – dodaje.

Rozwiązanie to jednak nie powinno być obce PKP Intercity. Już od dłuższego czasu spotkać można w pociągach transgranicznych InterCity, jak np. z Wiednia lub z Berlina. Obsługa zagranicznych partnerów PKP Intercity stosuje w wagonach karteczkowy system rezerwacji miejsc. Z kolei obsługa polska – po wejściu do składu – zazwyczaj natychmiast usuwa te karteczki. – Połączenia międzynarodowe są uruchamiane wspólnie z innymi przewoźnikami. Przewoźnicy, na zagranicznej części trasy nie mają systemu obowiązkowej rezerwacji, a tzw. fakultatywną rezerwację miejsc. Oznacza to, że podróżni mogą wykupić miejsce lub nie. W tym celu stosowane jest oznaczenie zarezerwowanych miejsc za pomocą kartek. Z kolei w pociągach PKP Intercity funkcjonuje obowiązkowa rezerwacja miejsc – wyjaśnia Zakrzewska. – Obecnie rozważamy, czy wdrożenie takiego rozwiązania znajdzie zastosowanie w pociągach międzynarodowych, a o wszystkich wprowadzanych zmianach będziemy informować na bieżąco – dodaje.

Pasażerowie Flirtów sami mogą się przekonać jak wygodne jest to rozwiązanie, gdy nie ma się miejscówki i gdy można spokojnie zająć miejsce bez obaw, że nas ktoś z niego wyprosi. Czy także inni będą mogli liczyć na taki system w pociągu? – Doświadczenia zdobyte w trakcie prowadzonych testów pozwolą w przyszłości na wypracowanie i wdrożenie w pełni funkcjonalnego rozwiązania, które będzie sukcesywnie implementowane w pozostałych pojazdach typu EZT i składach wagonowych – podaje Zakrzewska.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony