Partnerzy serwisu:

IC Marszałek Piłsudski zastąpił Wita Stwosza

inf. pras 08.11.2021 4,3k

arrow
arrow
IC Marszałek Piłsudski zastąpił Wita Stwosza
fot. PKP IC
IC Marszałek Piłsudski zastąpił Wita Stwosza
IC Marszałek Piłsudski zastąpił Wita Stwosza
W poniedziałek 8 listopada 2021 roku na tory po raz pierwszy wyjechał pociąg IC Marszałek Piłsudski. Uroczyste nadanie nazwy miało miejsce na dworcu Kraków Główny, który od kilku miesięcy również nosi imię Józefa Piłsudskiego. 
Pociąg IC Marszałek Piłsudski będzie kursować od poniedziałku do soboty między Krakowem Głównym a Warszawą Gdańską, ruszając z Krakowa o 8:45 i dojeżdżając do stolicy o 12:14. W odwrotnym kierunku będzie jeździć od poniedziałku do piątku i w niedziele, startując o 17:00 z Warszawy Gdańskiej i kończąc bieg w Krakowie Głównym o 20:20. Pociąg jedzie zatem o godzinę dłużej niż Express Intercity Premium (Pendolino). 

Marszałek Piłsudski zamiast Wita Stwosza 

Nie jest to nowe połączenie. Przed korektą rozkładu jazdy pomiędzy IC Żeromski po godz. 7 a IC Sienkiewicz po 9:30 pasażerowie mieli do dyspozycji (oprócz Pendolino) pociąg Wit Stwosz o 7:58. Marszałek Piłsudski zastąpił zatem Wita Stwosza w roli patrona. Warto zauważyć, że pasażerowie zwracają ostatnio uwagę na mniejszą liczbę połączeń pomiędzy Warszawą a Krakowem w godzinach popołudniowych, być może przydałoby się zatem nowe połączenie.

Nadanie nazwy jest wspólną inicjatywą PKP Intercity i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. PKP Intercity podkreśla, że od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy „Marszałek Piłsudski” pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy to kolejne w tym roku działanie przewoźnika w tym obszarze. Od sierpnia po torach jeździ lokomotywa oklejona okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Wiosną br. po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości. W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09.

Polityka historyczna PKP Intercity

– Pociągi PKP Intercity już od 20 lat łączą Polskę i Polaków. Dlatego jako narodowemu przewoźnikowi zależy nam na pielęgnowaniu historii Polski i popularyzacji wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. Nazwanie pociągu na cześć Marszałka Piłsudskiego to nasze kolejne działanie w tym obszarze. Pamiętamy o naszych korzeniach, historii i misji, jaką pełnimy – podkreśla Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity cytowany w komunikacie.

Jak przypomina PKP Intercity, Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych i najwybitniejszych postaci w historii Polski. Człowiek czynu, wychowany w patriotycznej rodzinie, który od wczesnych lat angażował się w działania niepodległościowe. Zaczynając od stworzenia koła samokształcenia, które miało przeciwdziałać rusyfikacji dzieci, jego droga wiodła go przez organizacje niepodległościowe, zsyłkę na Syberię, internowanie w Magdeburgu. Piłsudski okazał się genialnym politykiem i dowódcą wojskowym, kochanym przez żołnierzy do tego stopnia, że jego osoba stała się przedmiotem kultu. W późniejszych latach, już jako Naczelnik Państwa prowadził ówczesną Polskę ku lepszej przyszłości i na prośbę Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej przyjął stopień Marszałka.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony