Partnerzy serwisu:

Hyper Poland z pieniędzmi na tor w Żmigrodzie. Maglev na... tradycyjnym torze kolejowym?

Jakub Madrjas 16.05.2019 6,9k

Hyper Poland z pieniędzmi na tor w Żmigrodzie. Maglev na... tradycyjnym torze kolejowym?
Maglev na lotnisko Incheon w Korei fot. Jakub Madrjas
Firma Hyper Poland ma zapewnione finansowanie budowy 500-metrowego toru testowego kolei magnetycznej w Żmigrodzie – poinformował PAP. Instytut Kolejnictwa potwierdza plan współpracy z polskim start-upem. Nowością jest zapowiedź połączenia tradycyjnej i magnetycznej kolei. 
– Testowy tor o długości 500 metrów powstanie w Żmigrodzie koło Wrocławia na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa. (...) Możemy śmiało powiedzieć, że nasze plany, czyli budowa toru w skali 1 do 5 i budowa toru w skali 1 do 1 o długości 500 metrów, mają zapewnione finansowanie – powiedziała Natalia Sikorska z Hyper Poland.

W rozmowie z "Rynkiem Kolejowym" dyrektor Instytutu Kolejnictwa Andrzej Żurkowski potwierdził plan budowy toru testowego na terenie instytutu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w 2017 roku. Na razie nie ma kolejnych dokumentów w tej sprawie. 

Hyper Poland to polska firma założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską. Jak informował na początku miesiąca portal transport-publiczny.pl, Hyper Poland zebrał już ponad milion złotych od 325 inwestorów z 28 krajów. Do tego pozyskał niedawno dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Jak informuje PAP, pieniądze z NCBR-u zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów rozwoju technologii hyperloop. Środki zostaną wykorzystane do zbudowania stanowisk testowych, do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej. Hyper Poland zapowiada, że "jako jedyna firma na świecie opracowała sposób na to, jak przystosować istniejące, zwykłe tory kolejowe do potrzeb lewitujących, magnetycznych pojazdów".

Jak czytamy, wykorzystanie istniejących już korytarzy kolejowych ma pozwolić na zamienny ruch tradycyjnej i magnetycznej kolei. Nie przedstawiono jeszcze, jak dokładnie ma to wyglądać, ale trudno nie zgodzić się, że takie wdrożenie mogłoby być kilkukrotnie tańsze niż w pierwotnym pomyśle, zakładającym budowę od zera infrastruktury próżniowej. Ta zmiana ograniczy jednak prędkość Maglevu do ok. 300 km/h.

Historia kolei magnetycznej (maglevu), czyli systemu transportu opartego na magnetycznej lewitacji sięga początków XX wieku. Nieudany był niemiecki projekt Transrapid, ale po dziesiątkach lat prac badawczych Japonia zdecydowała się na budowę pierwszej linii maglev pomiędzy Tokio a oddaloną o 286 km Nagoją. Własną technologię kolei magnetycznej rozwija Hyundai Rotem oraz Max Bögl. W to wszystko włączyły się inicjatywy pod ukutym przez Elona Muska terminem marketingowym hyperloop, oznaczającym właśnie magnetyczną kolej w tubie próżniowej.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony