Partnerzy serwisu:

Holandia: Półtora miliarda euro rekompensaty dla przewoźników

Roman Czubiński 06.11.2020 708

Holandia: Półtora miliarda euro rekompensaty dla przewoźników
fot. MS
Komisja Europejska zatwierdziła przedłożony przez rząd Holandii plan ratunkowy dla dalekobieżnych i regionalnych przewoźników kolejowych. Rekompensaty za utracone przychody maja sięgnąć 1,5 mld euro – pisze David Burroughs na łamach „International Railway Journal”. Z powodu pandemii COVID-19 poszczególni przewoźnicy stracili nawet 90% klientów.
Zasada działania planu będzie opierała się na bezpośrednich grantach dla operatorów przewozów użyteczności publicznej, dotowanych z budżetu państwa lub samorządów. Państwowa pomoc ma pokrywać straty poniesione w okresie od 15 marca do 31 sierpnia bieżącego roku. Problem drugiej fali pandemii i związanego z nią zmniejszenia dochodów będzie więc dopiero przedmiotem kolejnych działań.

W okresie lockdownu w Holandii – podobnie jak w Polsce i szeregu innych krajów – zamknięto szkoły i przedszkola, placówki gastronomiczne, wprowadzono zasady dystansu społecznego, a wielu pracowników przeniesiono na pracę zdalną. Spowodowało to bardzo duży spadek frekwencji w pociągach. Potoki pasażerskie rok do roku spadły w poszczególnych miesiącach nawet do 90% (jest to wynik porównywalny z tym, który odnotowało w Polsce PKP IC). Odpowiednio do tego zmalały też przychody ze sprzedaży biletów i pogorszyła się płynność finansowa przewoźników. Sytuację pogorszyły jeszcze dodatkowe koszty reżimu sanitarnego (dezynfekcja taboru, maski, strefy wydzielone etc.). W odróżnieniu od wielu innych krajów nie wprowadzono jednak znaczących cięć w rozkładzie jazdy.

W ocenie Komisji Europejskiej poszczególnym operatorom zaczęło zagrażać bankructwo i zniknięcie z rynku. – Nieprzerwane świadczenie usług transportowych w czasie pandemii koronawirusa jest koniecznością – stwierdziła cytowana przez IRJ wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, uzasadniając aprobatę dla planu. Rząd Holandii będzie jednak musiał zadbać o to, by wartość wypłaconych rekompensat nie przekroczyła faktycznie poniesionych przez danego przewoźnika strat.

KE przypomniała też, że trwają rozmowy z władzami pozostałych państw członkowskich na temat narodowych programów pomocowych. Jak niedawno pisaliśmy, KE zachęca do zawieszenia na czas pandemii pobierania opłat za dostęp do infrastruktury lub obniżenia ich wysokości.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport