Partnerzy serwisu:

Holandia niemal całkowicie wyciszy swoją kolej do 2025 roku

Michał Szymajda 08.11.2019 179

Holandia niemal całkowicie wyciszy swoją kolej do 2025 roku
Stacja kolejowa Rotterdam CentraalFot. Michał Szymajda
Przedstawiciel holenderskiego zarządu infrastruktury kolejowej zapowiedział, że do 2025 roku 95% wagonów przewoźników towarowych będzie wyciszona. Już od dawna ciche są wszystkie pociągi pasażerskie.
Wyciszenie wagonów towarowych wiąże się z zastosowaniem w wagonach kompozytowych wstawek hamulcowych. Niezależnie od wymagań Unii Europejskiej, które zakłada istnienie „cichych sekcji” o dużym obciążeniu ruchu od grudnia 2024 (dla Polski i kilku innych państw zastosowano wyłączenie tego prawa) Holandia zobowiąże przewoźników Cargo do implementacji cichych rozwiązań w wagonach na niemal wszystkich liniach do 2025 roku. Oznacza to, że w zasadzie cały kraj stanie się „cichą sekcją”. Tym bardziej, że przewoźnicy pasażerscy od wielu lat stosują w swoim taborze ciche rozwiązania w wózkach.

– Staramy się jak najbardziej przeciwdziałać zanieczyszczeniu hałasem u źródła. Zastosowanie kompozytowych klocków hamulcowych na kilku magistralach udowodniło, że tego typu komponenty przyczyniają się do znacznej redukcji hałasu – powiedział Chiel Roovers, szef wydziału odziaływania na środowisko zarządcy ProRail.

Holenderski rząd, przy wsparciu unijnym wyasygnuje środki pomocowe dla przewoźników w celu eliminacji hałasu. Są już one dostępne w łącznej kwocie 1,05 mld euro. W Polsce także zapowiedziano możliwość korzystania z pomocy UE dla wymiany wstawek.

– Proces wymiany wstawek może być wsparty dofinansowaniem z funduszu CEF w wysokości od 250 euro za wagon w ruchu do 100 km/h do 600 euro za wagon w ruchu do 120 km/h – informował niedawno Urząd Transportu Kolejowego.

Polsce udało się wynegocjować „szczególny przypadek”, który zakłada, że pojazdy z wkładkami żeliwnymi będą mogły być wykorzystywane w ruchu krajowym niezależnie od statusu linii aż do końca 2036 r. Będą mogły także bez ograniczeń wjeżdżać do Czech i Słowacji do końca 2026 r.

Więcej na ten temat piszemy tutaj  i tutaj.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony