Partnerzy serwisu:

Renfe chwali się sporym zyskiem i wzrostem liczby pasażerów

Martyn Janduła 30.10.2016 126

Renfe chwali się sporym zyskiem i wzrostem liczby pasażerów
fot. Martyn Janduła
Narodowy hiszpański przewoźnik kolejowy Renfe informuje, że przewiózł już do tej pory 347 mln pasażerów. Jest to 5-milionowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Największy wzrost zanotowano na liniach podmiejskich. Nie bez wpływu jest też udział kolei dużych prędkości.
Jak podaje przewoźnik, trzeci kwartał osiągnął z zyskiem na poziomie ok. 16 mln euro. Jest to znaczące polepszenie sytuacji Renfe, gdyż w tym samym okresie rok temu przewoźnik zanotował 26 mln straty. Jak podaje firma, pozytywny rezultat udało się osiągnąć poprzez zwiększenie przychodów i zmniejszenie kosztów operacyjnych, mimo nawet wzrostu amortyzacji. EBITDA spółki za trzeci kwartał wyniosła 336,13 mln euro i wzrosła z 218,06 mln euro.

Większe przychody, mniejsze wydatki

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy Renfe osiągnął łącznie 2.379 mln euro przychodów. Liczba ta wydaje się jeszcze bardziej imponująca, gdy przyjrzymy się przychodom, które firma uzyskała w ubiegłym roku. Kształtowały się one na poziomie 108 mln euro. Jak podkreśla Renfe wzrost przychodów w transporcie pasażerskim jest kluczowym czynnikiem w poprawie wyników.

Spółka ograniczyła koszty operacyjne o 11 milionów euro, co stanowi spadek o 0,5%. Pod koniec września wyniosły one 2,043 mln euro. Redukcja wydatków nastąpiła głównie w dziedzinie energii trakcyjnej. Na stałym poziomie pozostają natomiast koszty związane z utrzymaniem personelu, sprzętu i usług na pokładzie lub koszty nadzoru budynków i pociągów.

Duży udział przewozów podmiejskich i średniego zasięgu

Sieć Renfe obejmuje łącznie ponad 18 771 km torów w Hiszpanii, czyli jest to zbliżona wartość do stanu polskiego. W naszym kraju czynnych sieci kolejowych jest ok. 19 tys. km.

Jak podaje hiszpański przewoźnik, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy przewiózł on łącznie 347,5 mln pasażerów. Liczba ta oznacza wzrost o 5 mln pasażerów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Stanowi to wzrost o 1,5% w stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2015 r.

Największy wzrost zanotowano w pociągach podmiejskich i średnich odległości. Od stycznia do września 2016 r. połączenia te wygenerowały aż 4-milionowy wzrost pasażerów.

Wzrost pasażerów także w KDP

Z kolei z komercyjnych usług pasażerskich kolei dużych prędkości Renfe, jak Ave, Alvia, Euromed, Altaria, skorzystało do końca września już 24 mln pasażerów, co jest 1-milionowym wzrostem. Usługi te są realizowane pociągami dalekobieżnymi, które konkurują z innymi rodzajami transportu pasażerskiego na rynku kontynentalnym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony