Partnerzy serwisu:

Hiszpania z nowym odcinkiem kolei dużych prędkości

Michał Szymajda 28.10.2020 150

Hiszpania z nowym odcinkiem kolei dużych prędkości
Fot. Andrés Gómez - Club Ferroviario 241
26 października hiszpańska sieć kolei dużych prędkości wzbogaciła się o 110 kilometrowy nowy odcinek. Na niektórych fragmentach przebiega w trudnych warunkach terenowych.
110 kilometrów linii pomiędzy miastem Zamora a miasteczkiem Pedralba de la Pradería w Senabrii to fragment trasy kolejowej między Madrytem a Galicją. Do zakończenia pozostaje jeszcze odcinek podobnej długości między Senabrią a Ourense.

Nowy odcinek linii przebiega częściowo w górzystym terenie tuż przy granicy z Portugalią. Znajduje się na nim 14 wiaduktów o łącznej długości prawie 4 kilometrów. Niektóre są niezwykle spektakularne, jak ten nad rzeczną doliną, o długości 756 metrów, co pokazuje film z otwarcia linii. Na linii znajduje się także prawie 5 kilometrów tuneli, najdłuższy z nich ma półtora kilometra. Inwestycja zrealizowana do tej pory kosztowała łącznie 898 milionów euro.

W niewielkiej miejscowości Puebla de Sanabria, liczącej zaledwie 1400 mieszkańców, powstaje stacja Sanabria, która będzie miała połączenie z autostradą A52 i ma się stać regionalnym węzłem przesiadkowym. Jest jednak jasne, że do czasu zakończenia budowy linii do Ourense pociągi nie uzyskają docelowej frekwencji. Stanie się to w 2022 roku i wówczas linia KDP będzie gotowa na całym odcinku od Madrytu aż do Galicji – do miast Santiago, Vigo i La Coruna.

Inną ciekawostką jest wyjście linii kolejowej z Zamory. Na 8 kilometrach linii wychodzącej na północny zachód zastosowano splot torowy 1435 i 1668 mm. Na tym odcinku linia będzie bowiem wykorzystywana przez konwencjonalne pociągi o szerszym rozstawie kół. Natomiast na odcinku KDP kursują pociągi serii 730 wyprodukowane przez Talgo, z dodatkowymi spalinowymi agregatami.

Obecnie cała sieć kolei dużych prędkości w Hiszpanii ma 3567 kilometrów. Na świecie tylko Chiny mają więcej szybkich linii.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony