Partnerzy serwisu:

Herkules odstępuje od umowy z PKP PLK. Co dalej z ERTMS/GSMR?

simetra 30.01.2023 4,3k

Herkules odstępuje od umowy z PKP PLK. Co dalej z ERTMS/GSMR?
Fot. Tomasz Nizielski, PKP PLK SA
Herkules zdecydował się na odstąpienie od umowy z PKP PLK na realizację kontraktu na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na ok. 13 tys. km linii kolejowych. To umowa warta ok. 3 mld zł brutto i największy kontrakt w historii w zakresie ERTMS realizowany przez zarządcę infrastruktury.
– Zarząd Herkules S.A. z siedziba w Warszawie (dalej "Spółka", "Emitent") informuje, ze w dniu 27 stycznia 2023 roku spółka zależna Spółki, Herkules Infrastruktura sp. z o.o. w restrukturyzacji ("HRI"), złożyła PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ("PKP PLK") powiadomienie o odstąpieniu od Umowy nr 90/109/0002/18/Z/I z dnia 29 marca 2018 roku na zaprojektowanie i wykonanie robót w ramach projektu "Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSMR na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS cześć 1" ("Kontrakt") zawartej przez HRI z PKP PLK. Powiadomienie zostało złożone na podstawie Subklauzuli 16.2. Warunków Szczególnych Kontraktu, tj. w wyniku nieuiszczenia przez PKP PLK należnego HRI wynagrodzenia w terminie wskazanym w Kontrakcie – poinformowała spółka w raporcie bieżącym.

Umowa, o której wspomina komunikat, została zawarta na mocy postępowania rozstrzygniętego w 2017 roku. Konsorcjum Nokii, Pozbudu (obecnie Compremum) oraz właśnie Herkules Infrastruktura pokonało wówczas konsorcjum firm Kapsch i PORR Polska Infrastructure. Wykluczono wówczas chińską ofertę złożoną przez Bejing National Railway Research & Design oraz PAI RES. Zadaniem zwycięzcy było m.in. budowa i wdrożenie sieci GSM-R, w tym systemu radiowego, wdrożenie teletransmisyjnej sieci dostępowej, sieci terminali dyżurnych ruchu oraz integracja dostarczonych podsystemów.

Upadłość wykonawcy z konsorcjum

Od jakiegoś czasu Herkules, spółka giełdowa znana przede wszystkim z wynajmu dźwigów budowlanych, informowała o stratach ponoszonych na kontrakcie realizowanym dla PKP PLK. W końcu 29 września 2022 roku poinformowała jednak o złożeniu przez swoją spółkę zależną Herkules Infrastruktura wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz wniosku o ogłoszenie upadłość

W październiku ubiegłego roku rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec mówił, że "nieprawdziwe jest stwierdzenie Prezesa Herkules Infrastruktura Artura Plebańczyka, iż PLK nie odpowiadała na inicjatywy naprawcze, ponieważ firma Herkules Infrastruktura nigdy takiego planu naprawczego, pomimo wezwań, nie przedstawiła".

Z drugiej strony warto przypomnieć, że w październiku ubiegłego roku konsorcjanci Herkulesa – Nokia i Compremum – deklarowali kontynuację prac nawet w wypadku ogłoszenia upadłości przez partnera.

Kontrowersje wokół kontraktu GSM-R

Przetarg na montaż GSM-R wiązał się z ogromnymi kontrowersjami. Procedura trwała latami w wyniku m.in. odwołań oferentów, a konkurujący z konsorcjum Nokii Kapsch podkreślał że cena, za którą ostatecznie podpisano kontrakt, jest "fizycznie niemożliwa do spełnienia". Potem jednak w sprawie odwołań od przetargu wszczęto śledztwo, w wyniku którego oskarżono w zeszłym roku 10 osób, które miały "odwodzić zamawiającego od podpisania konkurencyjnej oferty" – czyli tej zawartej ostatecznie z konsorcjum Nokii.

Co więcej w styczniu tego roku spółka Herkules poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko byłym członkom zarządu na kwotę prawie 30 milionów złotych. Chodzi o osoby pełniące funkcje w okresie od 2017 roku do 2019 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony