Partnerzy serwisu:

Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat

Redakcja 01.09.2020 0

arrow
arrow
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Wilhelm Harting i jego żona Marie Harting położyli kamień węgielny pod sukces firmy Fot. HARTING Polska Sp. z o.o.
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Od 75 lat Grupa Technologiczna HARTING prowadzi rozwój technologiczny kierując się decyzjami mającymi wpływ na przyszłość. Wizja firmy sformułowana w 1996 przez właścicieli: “Chcemy kształtować przyszłość poprzez technologię dla ludzi” pozostaje wytyczną dla aktywności firmy. Pierwszy wrzesień 2020 to dzień w którym firma obchodzi 75-lecie powstania. Producent urządzeń codziennego użytku takich jak gofrownice czy żelazka rozwinął się do pozycji wiodącego globalnie dostawcy rozwiązań łączeniowych dla trzech arterii: danych, sygnałów i zasilania jak również do pozycji globalnego gracza na polu Przemysłu 4.0 oraz cyfryzacji.
Wilhelm i Marie Harting otworzyli swój warsztat mechaniczny 1 września 1945 w pomieszczeniu remontowym o powierzchni 100 metrów kwadratowych w miejscowości Minden leżącej w Westfalii. Po powrocie z Berlina, gdzie Wilhelm posiadał wysoką pozycję w firmie działającej w lotnictwie, odważył się na samozatrudnienie w swoim rodzinnym regionie. Wilhelm Harting początkowo skoncentrował się na przedmiotach codziennego użytku który były niezbędne ludziom zaraz po zakończeniu wojny: ogrzewaczy, opiekaczy, energooszczędnych źródeł światła, zapalarek, urządzenia sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
Jego żona Marie dostarczała wyprodukowane urządzenia na swoim rowerze w okolicach Minden, za sprzedawane produkty odbiorcy płacili chlebem, boczkiem, jajkami, roślinami strączkowymi. Do zakupu komponentów produkcyjnych takich jak np. miedź, pierwszy zakupowiec w historii firmy podróżował do Kolonii i Wuppertal ze swoim plecakiem. Wracał natomiast wagonami kolejowymi służącymi do przewozu węgla.

Stoisko na pierwszej edycji targów hanowerskich w 1947 i przeprowadzka do Espelkamp

Powstająca firma miała swoje stoisko na pierwszych targach HANNOVER MESSE w 1947 dzięki czemu otrzymała dużą liczbę zamówień na alternatory, rozruszniki, regulatory, pompy paliwowe i rozdzielacze zapłonowe. Nawet wówczas Wilhelm Harting, energiczny technik który zawsze był skupiony na potrzebach klientów, dostrzegał nowe rozwiązania i rynki. Firma gwałtownie rosła i potrzebowała więcej miejsca. Od 1950 firma stopniowo przenosiła się do pobliskich osad dla uchodźców w Espelkamp. Baraki po dawnej fabryce amunicji oferowały wystarczającą powierzchnię dla rozwijającej się firmy, HARTING oferował chleb i pracę dla wielu uchodźców i przesiedleńców. W 1955 firma posiadała 500 pracowników i była w stanie podwoić swój dochód do 8,6 miliona marek niemieckich w przeciągu roku.
Był to czas w który rozpoczęła się historia sukcesu złączy Han® (HARTING norm). Zostały one opatentowane w 1956, a Han® jako znak towarowy został zarejestrowany w 1957, stał się on standardem, wyznaczając drogę rozwoju dla złączy przemysłowych oraz stając się fundamentem średniej wielkości firmy ze wschodniej Westfalii. Nadchodzące lata przyniosły powstanie konceptu Han® Modular który przyczynił się do napisania kolejnych rozdziałów historii sukcesu firmy. Dzięki serii Han® Modular klienci mogli osiągnąć optymalne, indywidualne rozwiązanie dla swoich maszyn, systemów i zakładów. Jest to możliwe dzięki kombinacji poszczególnych modułów dla różnych rodzajów mediów - danych, sygnałów, zasilania oraz sprężonego powietrza zawartych w jednej obudowie złącza przemysłowego o standardowym rozmiarze. Han® Modular to wysoka elastyczność, kompaktowe rozwiązanie o wysokiej funkcjonalności i łatwym stosowaniu. Dziś Han® Modular reprezentuje standard rynkowy wśród złączy modularnych.

Lata wyzwań po śmierci założyciela

Szeroki zakres oferty innowacyjnych produktów takich jak jukeboxy, odtwarzacze płyt, urządzenia elektro-medyczne, automaty do sprzedaży papierosów, magnesy sprawiały że rodzinny biznes odnosił ciągły wzrost. Wilhelm Harting posiadał talent do dostrzegania trendów na ich początkowym etapie. Stopniowo redukował portfolio firmy w latach pięćdziesiątych - za wyjątkiem maszyn do sprzedaży papierosów - tak aby skupić się na produkcji złączy. Dzięki tej dalekowzrocznej decyzji stworzył podwaliny dla firmy która funkcjonuje aktualnie.
Wilhelm Harting zmarł w 1962 roku w wieku 53 lat. Marie Harting przejęła po nim prowadzenie firmy - będące bardzo wymagającym wyzwaniem - początkowo samodzielnie a następnie wraz z synem Dietmarem który dołączył do niej w 1967. W roku 1969 Jürgen Harting, drugi syn założycieli, wszedł do zarządu firmy. Zginął w tragicznym wypadku w roku 1973, mając 32 lata.
Do 1987 Marie (zmarła w 1989) oraz Dietmar Harting wspólnie prowadzili firmę. W Marcu 1987 Margrit Harting objęła pozycję Dyrektora Zarządzającego firmy. Pod koniec lat 70-tych rozpoczęła się międzynarodowa ekspansja firmy, pierwszym krokiem było powstanie francuskiego oddziału firmy. Przez ponad ćwierć wieku, Dietmar oraz Margrit prowadzili Grupę Technologiczną która jest w trakcie stawania się firmą globalną z fabrykami w USA, Chinach, Meksyku, Rosji, Indiach oraz Europie. Ponad 70% procent sprzedaży jest generowana poza granicami Niemiec.

Zaangażowanie we wspólne dobro

Tak jak założyciele firmy, Dietmar i Margrit Harting są również zaangażowani we wsparcie regionu. Wspierają projekty, inicjatywy i stowarzyszenia działające w zakresie kultury, sportu, edukacji oraz nauki. Margit Harting do 2018 jako wiceprzewodnicząca Izby Przemysłu i Handlu Wschodniej Westfalii w Bielefeld, otrzymała wiele nagród za aktywności na tym polu. Jest honorową prezes Stowarzyszenia Filharmonicznego Wschodniej Westfalii-Lippe, honorową prezes związku promocji regionu Minden-Lübbecke, honorową prezes lokalnego stowarzyszenia kulturalnego w Espelkamp oraz honorowym członkiem Uniwersytetu Leibniz w Hanowerze. W roku 2002 otrzymała medal Espelkamp.

Przez wiele lat, Dietmar Harting był aktywny w krajowych i międzynarodowych stowarzyszeniach i komitetach, m.in. jako przewodniczący niemieckiego instytutu standaryzacji (DIN), przewodniczący stowarzyszenia niemieckich producentów elektroniki oraz elektryki (ZVEI), członek prezydium federacji niemieckiego przemysłu (BDI), przewodniczący CENELEC (Europejski Komitet Standaryzacji Elektrotechnicznej) oraz prezes niemieckiej komisji elektryki, elektroniki i technologii informacyjnej w DIN i VDE (DKE). Od 1995 do 1998 Dietmar Harting był członkiem rady badań, technologii oraz innowacji pod przewodnictwem kanclerza Helmuta Kohl oraz od 2004 do 2006 był aktywnym członkiem inicjatywy „Partnerstwo dla Innowacji” pod przewodnictwem kanclerzy Gerharda Schröder oraz Angeli Merkel. Wiele organizacji uhonorowało go nadaniem honorowego członkostwa oraz honorowego przewodniczącego. W 2013 roku, grupa Ericha Gutenberg obdarzyła Dietmara Harting nagrodą „Praktyka”.
W 1998 przedsiębiorcza para otrzymała Odznakę Zasługi Republiki Niemieckiej oraz w 2009 Federalny Krzyż Zasługi Pierwszej Klasy. Tego samego roku miasto Espelkamp
nadało Hartingom honorowe obywatelstwo. Dietmar Harting otrzymał również honorowy doktorat Uniwersytetu Leibniz`a w Hanowerze w 2010 roku. Jako potwierdzenie wybitnego zaangażowania w roli projektanta i promotora technologii, nauki i biznesu został nagrodzony pamiątkową monetą Karmarsch stowarzyszenia uniwersytetu Leibniz`a w Hanowerze w 2019.

Barack Obama zaskoczony prezencją HARTING na HANNOVER MESSE

Relacje z sąsiednim krajem związkowym Dolnej Saksonii oraz z HANNOVER MESSE rozwijane są w sposób ciągły od pierwszej wystawy w 1947. Dietmar Harting był prezesem rady doradczej targów HANNOVER MESSE, przez wiele lat oraz członkiem rady nadzorczej i komitetu wykonawczego Deutsche Messe AG. W 2008 został nagrodzony złotym medalem targów.

Do dziś Grupa Technologiczna HARTING jest jedną z bardzo nielicznych firm które są obecne na targach każdego roku od momentu ich powstania. W 2020 roku te największe targi przemysłowe zostały odwołane po raz pierwszy historii ze względu na pandemię COVID19. Na stoisku HARTING bardzo częstymi gośćmi bywali kanclerze, premierzy, ministrowie oraz inne prominentne osoby, na miejscu dowiadywali się o najnowszych, wdrażanych technologiach. Rok 2016 to wizyta na stoisku prezydenta USA Baracka Obama oraz kanclerz Angeli Merkel. Barack Obama był szczególnie zaskoczony żółtymi „butami targowymi” noszonymi przez pracowników HARTING - ten element jest obecny na wszystkich stoiskach targowych HARTING na całym świecie. Margrit Harting przesłała również dedykowaną parę butów do Białego Domu.

Philip Harting na czele Grupy Technologicznej od Października 2015

W październiku 2015, po prawie 50 latach obecności w zarządzie Grupy Technologicznej, Dietmar Harting przekazał stery nad firmą swojemu synowi Philipowi (46). Dziś Philip Harting i jego siostra Maresa Harting-Hertz (członek zarządu ds. finansowych, globalny dyrektor zakupów oraz zasobów infrastrukturalnych) współpracują w zarządzie ze swoimi rodzicami Margrit i Dietmarem Harting.
Zarząd firmy tworzą również dyrektorzy spoza rodziny: Dr. Michael Pütz (jako członek zarządu dla spraw kadrowych [HR] i prawnych), Andreas Conrad (jako członek zarządu dla spraw produkcji i logistyki), Dr. Kurt Dirk Bettenhausen (jako członek zarządu dla spraw nowych technologii).

Zarząd kontynuuje kierunek wizji sformułowanej w 1996 („Chcemy być firmą globalną”). Dlatego też, trwa ciągły rozwój globalnych struktur firmy, zarówno produkcyjnych jak i sprzedażowych. „Musimy być blisko naszych klientów, widzieć świat ich oczami, znać ich życzenia i potrzeby oraz rozwijać rozwiązania razem z nimi. Jeśli produkujemy lokalnie, jesteśmy w stanie dostarczyć klientom to, czego potrzebują” - podsumowuje Philip Harting. Grupa Technologiczna HARTING skupia się na sektorach rynku takich jak: automatyka, maszynowym, robotyce oraz rozwoju fabryk, transportowym a także na kluczowych aspektach Przemysłu 4.0 oraz cyfryzacji. Centralne laboratorium HARTING (HQT) otworzyło swoje podwoje w 2014 roku, jest to miejsce w którym testowane i rozwijane są nowe technologie. Ma to znaczący wpływ na rozwój firmy, umożliwia skupienie na potrzebach klientów. Konsekwentnie firma podąża wg maksymy Wilhelma Harting: „Jakość jest wtedy gdy powraca klient a nie produkt”. Klienci na całym świecie są obsługiwani przez ultra-nowoczesne centrum dystrybucyjne (EDC) które zostało otwarte w 2019.

Wyzwania i możliwości w połączeniu z e-mobility

HARTING otwiera się na nowe rynki z pozytywnym rezultatem, np. e-mobilność oraz zastosowania w OZE. Dział HARTING Automotive rozwija i wytwarza rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych. Firma ma również swój wkład w zrównoważony rozwój odnawialnych źródeł energii, jest też wieloletnim i doświadczonym partnerem producentów elektrowni wiatrowych. HARTING wytwarza złącza i rozwiązania które są dedykowane do trudnych warunków aplikacyjnych panujących na nabrzeżach ze względu na: umiejscowienie, klimat, korozję oraz pozostałe kwestie związane z zastosowaniem morskim.

Ostatnimi laty HARTING coraz bardziej polega na współpracy i partnerstwie takim jak np. MICAnetwork oraz Future Alliance dla inżynierii mechanicznej które to wraz z Przemysłem 4.0 oraz cyfryzacją są motorem napędowym tworzenia i łączenia procesów obiektowych. Grupa Technologiczna postrzega sieci partnerskie jako idealną platformę dla przyszłego rozwoju Przemysłu Zintegrowanego. Tym sposobem przyszłość może być kształtowana poprzez technologię dla ludzi która przynosi im wartość.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony