Partnerzy serwisu:

Grupa Santander i KUKE wspierają ekspansję Pesy na białoruskim rynku

inf. pras. 20.07.2020 34

Grupa Santander i KUKE wspierają ekspansję Pesy na białoruskim rynku
Fot. Pesa
Ponad 32 mln euro otrzyma bydgoska Pesa za dostawę trzech nowoczesnych pociągów na Białoruś w kontrakcie eksportowym finansowanym i ubezpieczanym przez Grupę Santander i KUKE.
Pesa kontynuuje dostawy na Białoruś taboru kolejowego w ramach kontraktu o wartości 65,1 mln euro na dostawę sześciu pojazdów 760M. To sześcioczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne klasy biznes przeznaczone dla ruchu regionalnego. Nabywcą pociągów jest współpracująca z Kolejami Białoruskimi firma leasingowa należąca do białoruskiego banku państwowego, który jest jednocześnie gwarantem transakcji. Całość środków na sfinansowanie zakupu pociągów Pesy zapewnia białoruskiej stronie Grupa Santander. Z kolei KUKE, jako instytucja wspierająca w imieniu Skarbu Państwa polskich eksporterów, udziela ubezpieczenia 6-letniego kredytu, co chroni bank przed brakiem spłaty lub opóźnieniami w płatnościach w razie urzeczywistnienia się ryzyka handlowego lub politycznego.

– Transakcja ta jest doskonałym przykładem kompleksowej dostawy produktów na jeden z rynków Europy Wschodniej realizowanej przez polskiego producenta. Wspólne działanie kilku podmiotów obejmuje cały proces – począwszy od projektu, przez produkcję do dostawy finalnego produktu łącznie z jego finansowaniem. Dzięki zaangażowaniu KUKE i Grupy Santander, Pesa ma możliwość zarówno wzmacniania swojej pozycji, jak i rozszerzenia oferty o instrumenty finansowe. Efektem jest nie tylko ta transakcja, ale również, przynoszące obopólne korzyści, budowanie trwałych relacji z zagranicznymi partnerami, otwierające możliwości kolejnych kontraktów w przyszłości – wskazuje Dariusz Skotnicki, Dyrektor Sprzedaży Rynku Wschodniego Pesa Bydgoszcz cytowany w komunikacie.

– Grupa Santander jest światowym liderem w finansowaniach objętych ubezpieczeniem agencji wsparcia eksportu. Współpracujemy z tego typu agencjami z całego świata i finansujemy bardzo różnorodne projekty, jednak zawsze kluczową kwestią jest dla nas wsparcie, jakie zapewniamy naszym klientom. Bardzo cieszy nas fakt, że poprzez udostępnienie produktów oferowanych przez Grupę Santander wsparliśmy sprzedaż eksportową Pesy. Dodatkowo jest to dla Grupy Santander szczególnie istotna transakcja pod względem obecności na nowym rynku, jakim jest dla nas Białoruś. Jesteśmy przekonani, że ten rok będzie owocny w podobne transakcje, w których Grupa Santander weźmie udział – dodaje Grzegorz Pojnar, menedżer trade finance w Pionie Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

Sfinalizowana właśnie umowa jest kolejną – po zrealizowanych w latach 2013, 2016 i 2019 – transakcją ubezpieczoną przez KUKE na dostawy pojazdów szynowych Pesy na Białoruś.

– Schemat transakcji pozostaje niezmienny, co oznacza, że doskonale sprawdza się w praktyce i jest korzystny dla wszystkich stron, biorąc pod uwagę strukturę transakcji, jak i koszt finansowania. Warto podkreślić, że ubezpieczone w poprzednich latach dostawy realizowane przez Pesę sfinansowane zostały kredytami udzielonymi przez różne krajowe instytucje, udowadniając, że Białoruś to atrakcyjny i perspektywiczny rynek tak dla banków, jak i producenta – podkreśla Krzysztof Kwaterski z Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Najnowsza dostawa, w której finansowanie zaangażowanie są KUKE i Grupa Santander, obejmuje trzy zespoły trakcyjne 760M (DP6). To druga część zamówienia na łącznie sześć nowoczesnych pojazdów. Więcej na ich temat piszemy tutaj. Jak dowiedzieliśmy się u producenta piąta, przedostatnia jednostka dotarła już do Mińska.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony