Partnerzy serwisu:

Grupa PKP i Agencja rozwoju Przemysłu będą szukać innowacji dla kolei

Redakcja 20.11.2018 2

Grupa PKP i Agencja rozwoju Przemysłu będą szukać innowacji dla kolei
fot. LD
Rusza konkurs „innowacje – #kolej2023”, w ramach którego przedstawiciele świata start-upów będą mogli zgłosić swoje nowoczesne rozwiązania mogące mieć zastosowanie na kolei. Jury konkursowe złożone z przedstawicieli czterech spółek kolejowych oraz funduszy venture capital wyłoni zwycięzców, na których czekają atrakcyjne nagrody finansowe.
Organizatorzy konkursu to spółki PKP SA, PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Kolejarze będą szukać nowoczesnych rozwiązań w czterech kategoriach. Kolej dla Pasażera, Innowacyjna Technika Kolejowa, Nowoczesny Marketing i Sprzedaż oraz Ekologia, Elektrooszczędność, Elektromobilność. Do konkursu będą mogli się zgłosić przedstawiciele start-upów, czyli mikroprzedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju działalności, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), jednostek naukowo-badawczych, których zadaniem będzie przygotowanie innowacyjnego rozwiązywania wybranej przez nich kategorii.

– Takie projekty jak ten pokazują, że Agencja Rozwoju Przemysłu to nie tylko restrukturyzacje, to nie tylko tematy tzw. trudne, ale także innowacje – mówi Andrzej Kensbok wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. – Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, tak i w transporcie potrzebny jest dynamiczny wzrost innowacyjności. Dlatego kolejna edycja ARP Innovation Pitch dedykowana jest spółkom z grupy PKP – dodawał.

– Kolej to branża, która przeżywa aktualnie olbrzymi renesans, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dziś obserwujemy, że kolej potrafi się zmieniać – mówił prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński. – Innowacyjne rozwiązania już teraz sprawdzają się w działalności naszych spółek, a ten konkurs jest elementem szerszej polityki i systemu wdrażania innowacji w firmach kolejowych i ma na celu pogłębienie współpracy ze światem nowych technologii – podkreśla.

Poza nagrodą finansową twórcy wyjątkowo ciekawych rozwiązań mogą uzyskać szansę przeprowadzenia wdrożenia pilotażowego w ramach infrastruktury grupy PKP. Może być to wyjątkowa szansa na przetestowanie produktu i zdobycie doświadczenia współpracy z dużymi odbiorcami technologii.

– PKP Cargo jest zainteresowane rozwiązaniami informatycznymi, które pomagają nam w stworzeniu narzędzi usprawniających proces organizacji przewozów kolejowych i całego systemu logistycznego, w tym procesy zarządzania zasobami – mówił prezes PKP Cargo, Czesław Warsewicz.

Z kolei prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, Ireneusz Merchel, zaznaczał, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom branża kolejowa zwiększa swoją konkurencyjność. – Mamy już spore doświadczenie w zakresie współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wśród 100 projektów wybranych do realizacji, wartych ponad 42,9 mln zł, znalazły się m.in. rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ochrony ludzi i środowiska przed hałasem czy wsparcia informatycznego dla urządzeń sterowania ruchem kolejowym – mówił.

– Kolej to transport przyszłości, a PKP Intercity ma długoterminowe plany rozwoju swoich usług z wykorzystaniem innowacyjnych projektów. Jestem pewien, że wykorzystanie rozwiązań zaproponowanych w konkursie jeszcze bardziej zachęci pasażerów do współpracy w świecie technologii – mówił prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk.

Możliwość zgłaszania propozycji nowoczesnych rozwiązań dla kolei pojawi się jeszcze w listopadzie br. Zgłoszenia będzie można przesyłać do końca grudnia br. Rozstrzygnięcie konkursu zostało zaplanowane na 23 stycznia 2019 roku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony