Partnerzy serwisu:

Grupa Kapitałowa PLK przekazała 2,25 mln zł na rzecz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na walkę z COVID-19

inf. pras. 05.05.2020 770

Grupa Kapitałowa PLK przekazała 2,25 mln zł na rzecz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na walkę z COVID-19
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe i spółki zależne PPMT, ZRK–DOM i Dolkom przekazały dzisiaj 2,25 mln zł dla Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na wsparcie walki z koronawirusem. Łącznie Grupa Kapitałowa PKP Polskich Linii Kolejowych skierowała 4 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, środków zabezpieczenia sanitarnego oraz pilne potrzeby szpitali – podaje PLK.
Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółki Dolkom Wrocław, ZRKDOM Poznań, PPM–T Gdańsk – spółki z Grupy Kapitałowej PLK przekazały 2,25 mln zł na rzecz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Środki będą przeznaczone na adaptację laboratorium dla potrzeb wykonywania badań w kierunku koronawirusa oraz doposażenie laboratorium w urządzenia i niezbędny sprzęt.  

–  Wsparcie personelu medycznego pozostaje jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed odpowiedzialnymi społecznie spółkami skarbu państwa. Grupa kapitałowa PLK swoją działalnością potwierdza tę regułę. Wierzę, że pomoc naszych firm pozwoli szybciej i sprawniej zwalczać epidemię i wspomagać partnerów biznesowych w najtrudniejszym dla nich czasie – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, Minister Aktywów Państwowych cytowany w komunikacie.

Pomoc jest ważna dla służb medycznych

– Wsparcie otrzymane od Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych jest niezwykle cenne, pozwoli na doposażenie utworzonego w Instytucie laboratorium wykonującego badania w kierunku SARS–CoV–2 w niezbędny sprzęt i testy, zabezpieczenie personelu medycznego w środki ochrony osobistej oraz wszelkie niezbędne działania w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Dzięki temu możliwe będzie bardziej skuteczne zapobieganie i przeciwdziałanie COVID–19 – powiedział dr Kazimierz Hałaburda, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa, Instytut Hematologii i Transfuzjologii cytowany w komunikacie.

Łącznie 4 mln zł przeznaczają PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółki z Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych, (Dolkom Wrocław; PNUIK Kraków, ZRK – DOM Poznań; PPM-T Gdańsk) na rzecz wsparcia jednostek i instytucji służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa.

– PKP Polskie Linie Kolejowe oraz spółki z Grupy Kapitałowej PLK według możliwości i potrzeb wspierają służby sanitarne, w tym kwotą ponad 2 mln zł Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Łącznie przeznaczyliśmy 4 mln zł na uzupełnienie sprzętu i aparatury służb medycznych. Chcemy, by wsparcie personelu medycznego, pomogło skuteczniej walczyć z pandemią koronawirusa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych

W kwietniu Grupa Kapitałowa PLK przeznaczyła już na walkę z koronawirusem 1 mln zł dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Kwotę 750 tys. zł otrzymał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup specjalistycznych urządzeń, usprawniających proces diagnostyki w kierunku koronawirusa oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Samochody PLK pomagają służbie zdrowia

W trudnym czasie epidemii PLK udostępniają 87 samochodów na potrzeby służby zdrowia. Służą one do przewozu osób i sprzętu medycznego oraz środków zabezpieczenia sanitarnego. Użyczone już przez PLK samochody służą m.in. szpitalom, instytutom i ośrodkom opieki zdrowotnej także na Podkarpaciu. W województwie z 4 samochodów korzystać już mogą Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Rzeszowie, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej.

Wsparcie zarządcy infrastruktury w przeciwdziałaniu skutkom epidemii

PLK zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami z tytułu rezygnacji z całej lub części trasy w okresie od 13 marca do odwołania. Ponadto od 14 marca również do odwołania przewoźnicy kolejowi nie będą obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym i/lub zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy. PLK obniżyły o 80 procent opłaty najemcom działającym w obszarze dworców, peronów, przejść.

Straż Ochrony Kolei jest na pierwszej linii działań z epidemią, na bieżąco współpracuje z przewoźnikami oraz służbami porządkowymi i sanitarnymi w sytuacjach związanych z ochroną zdrowia w podróży, podczas przewozów ładunków i na terenach kolejowych. Od początku działań antywirusowych funkcjonariusze SOK współpracują m.in. z Policją i Strażą Graniczną służbami wojewodów – informuje PLK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony