Partnerzy serwisu:

Linki od Pesy dla lubuskiego wjadą do Niemiec

Michał Szymajda 20.11.2018 5

Linki od Pesy dla lubuskiego wjadą do Niemiec
SA139 w Zielonej GórzeFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Przy okazji podpisania umowy na dwa spalinowe trójczłonowe zespoły trakcyjne z Newagu województwo lubuskie poinformowało o szczegółach porozumienia w bydgoską Pesa.
Przypomnijmy: w styczniu 2018, przy okazji zapowiedzi przetargu na dwa nowe spalinowe pojazdy, który wygrał Newag, marszałek lubuskiego Elżbieta Polak oznajmiła, że region dogadał się z Pesą w kwestii zapłaty kar umownych. Chodzi o to, że producent kilka lat temu dostarczył dla województwa lubuskiego pojazdy SA139, które, wbrew umowie, nie posiadały możliwości wjazdu do Niemiec. Przez kilkanaście miesięcy urząd marszałkowski naliczał Pesie z tego tytułu kary. Zebrała się z tego poważna suma, w związku z tym obie strony przystąpiły do negocjacji.

– W ramach rekompensaty za brak niemieckiej homologacji „Linków”, Pesa w 2019 roku dostarczy do województwa lubuskiego dwa dodatkowe pojazdy tego typu z niemiecką homologacją. Wartość rynkowa tych pojazdów to 34,4 mln zł. Dopuszczenie do eksploatacji po niemieckich torach umożliwi szersze wykorzystanie tych pojazdów w ruchu transgranicznym – powiedziała marszałek lubuskiego Elżbieta Polak.

Urząd marszałkowski zwrócił uwagę na to, że kończy się jedna z ważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Lubuskiem, dotycząca modernizacji estakady w Gorzowie Wielkopolskim. Niestety, pomimo wcześniejszych deklaracji PKP PLK, pociągi ze stacji Gorzów Wielkopolski w kierunku wschodnim pojadą po niej dopiero w marcu 2019 roku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pesa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony