Partnerzy serwisu:

Audytorzy ocenią ryzyko dla projektu budowy Rail Baltiki

Baltic Course/lp, Rynek Kolejowy 28.01.2016 115

Audytorzy ocenią ryzyko dla projektu budowy Rail Baltiki
FOt. Gediminas, lic. GNU 1.2/ Wikimedia Commons
Specjalny zespół, złożony z przedstawicieli Litwy, Łotwy i Estonii, będzie monitorował wykupy gruntów, sprawy środowiskowe, a także wykorzystanie środków na budowę linii kolejowej Rail Baltica. Rządy krajów bałtyckich chcą w ten sposób ocenić ryzyko związane z realizacją tego projektu. Z ich strony istnieje obawa, że po 2020 roku, gdy skończy się trwająca perspektywa unijna, może zabraknąć pieniędzy na dokończenie projektu.
Arunas Zabulionis, audytor reprezentujący Litwę w międzynarodowej grupie roboczej, zwraca uwagę, że ryzyko projektu Rail Baltica dotyczy choćby tak ważnego zagadnienia, jakim jest brak taboru do prowadzenia przewozów po liniach normalnotorowych, a także brak urządzeń do utrzymania takich linii. – Do tej pory nie było żadnej linii normalnotorowej na Litwie. Wskutek tego nie mamy lokomotyw, wagonów, ani urządzeń do utrzymania takiej infrastruktury – zaznacza. – To wszystko trzeba będzie kupić, a koszty zakupów będą wysokie – zauważa Arunas Zabulionis.

Jak dodaje reprezentujący Litwę audytor, procedura wykupu gruntów pod linię będzie bardzo skomplikowana, bo ziemia będzie musiała zostać wykupiona od tysięcy prywatnych właścicieli. Jest to największy projekt infrastrukturalny od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.

Kraje bałtyckie nie mają pewności, czy po 2020 roku Unia Europejska przeznaczy jakiekolwiek pieniądze na kontynuację projektu. – Od 2 do 2,5 mld euro będzie potrzeba po 2020 roku na zakończenie projektu. Kwota jest bardzo wysoka i nie ma sprecyzowanej odpowiedzi, ile UE z tej sumy sfinansuje oraz czy w ogóle zapewni jakiekolwiek finansowanie – podkreślił.

Do tej pory Unia Europejska zapewniła 550 mln euro wsparcia dla trzech krajów bałtyckich w ramach pierwszego rozdania środków z funduszu "Łącząc Europę CEF). Już wiadomo, że Litwa zwróci się niebawem do KE o dodatkowe 198 mln euro.

Pierwsze spotkanie audytorów krajów bałtyckich odbędzie się wiosną w Wilnie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony