Partnerzy serwisu:

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon

jar, Rynek Kolejowy 22.06.2018 61

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon
fot. jar
Już w najbliższy weekend Górnośląskie Koleje Wąskotorowe otwierają sezon turystyczny 2018 r. Pociągi będą kursowały od 23 czerwca do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, którym jest dniem wolnym od pracy. Podobnie jak przed rokiem, tak i tym razem kursy GKW będą w Bytomiu skomunikowane z naszymi pociągami z i do Katowic - informują Koleje Śląskie.
Rozkład jazdy 2018

Jak informuje Michał Pańczyk, Specjalista ds. techniczno – eksploatacyjnych w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, operatora najstarszej czynnej kolei wąskotorowej w Polsce, do 9 września w soboty, niedziele oraz 15 sierpnia będą uruchamiane ogólnodostępne połączenia na trasie Bytom – Miasteczko Śląskie. W każdy z wymienionych dni pojadą 4 pociągi. Z Bytomia wyruszą o 9:00 i 14:30, z Miasteczka Śl. o 11:45 i 17:20. Na trasie liczącej 21 km będzie obsłużonych 8 przystanków pośrednich. Prowadzony trakcją spalinową skład ma być zestawiony z wagonów letnich, w których możliwy jest (bezpłatnie) przewóz rowerów.

Ponadto zarządca kolei wąskotorowej uruchamia na zamówienie pociągi specjalne. W takich przypadkach godziny ich kursowania są uzgodnione ze zleceniodawcą.

W 2018 r. operator wprowadził zmiany taryfowe, w ramach których podniesiono ceny biletów jednorazowych. Nowością jest Bilet Rodzinny 2+2, który mogą nabyć dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci w wieku do lat 16. Nadal obowiązuje podobny Bilet Rodzinny 1+1. Zarządca przyznał ulgi uczniom, studentom i osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bezpłatnie mogą podróżować, obok wspomnianych rowerów, dzieci do lat 4, psy i wózki.

Współpraca z Kolejami Śląskimi


Przedstawiciel przewoźnika zwraca uwagę na współpracę z Kolejami Śląskimi, dzięki czemu doszło do skoordynowania rozkładu jazdy pociągów obu przewoźników. Umożliwia to dogodne przesiadki dla podróżujących z Katowic. - Należy wspomnieć, że wszystkie pociągi wąskotorowe odjeżdżające i przyjeżdżające do Bytomia są skomunikowane z pociągami Kolei Śląskich z i do Katowic, dzięki czemu pasażerowie zyskują bezpośrednie połączenie ze stolicą województwa Śląskiego. Jest to możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z Kolejami Śląskimi – wyjaśnia Michał Pańczyk. - Przewoźnicy współpracują od ponad dwóch lat, efektem tych działań są nie tylko skomunikowania ale również uruchamianie od 2016 r. jesienne Srebrne Pociągi, które łączą w sobie przejazd koleją oraz zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Kolejną edycję zaplanowano na jesień bieżącego roku – zapowiada.

Pomoc samorządów

Zarządca kolei wąskotorowej uzyskał dofinansowanie przez lokalne samorządy. Projekt „Letnie pociągi turystyczne na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych” uzyskał wsparcie od gmin: Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie.

Ponadto jak informowaliśmy na naszym portalu, w ramach konkursu na realizację zadania publicznego z zakresu turystyki i krajoznawstwa w 2018 roku samorząd Tarnowskich Gór dofinansował wsparł projekt pn. "Rewitalizacja Górnośląskich Kolei Wąskotorowych". Urząd Miasta Bytom wybrał wykonawcę zadania „Naprawa nasypów kolei wąskotorowej”, na którego realizację przeznaczył niespełna pół miliona złotych.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony