Partnerzy serwisu:

Gniezno: W wakacje rozbiorą dwa wiadukty kolejowe

Martyn Janduła 19.07.2017 2,2k

Gniezno: W wakacje rozbiorą dwa wiadukty kolejowe
Fot. UM Gniezno
PKP SA wspólnie z miastem Gniezno ogłosiły przetarg na rozbiórkę dwóch z trzech wiaduktów kolejowych nad ulicą Pod Trzema Mostami. Ma to usprawnić przejazd między południową a północną częścią miasta. Gniezno chce także docelowo, aby trzeci wiadukt też został rozebrany lub gruntownie przebudowany.
Ustalenia trwały latami, aż wreszcie we wrześniu 2016 roku PKP SA i Gniezno podpisali porozumienie w sprawie wyburzenia dwóch z trzech wiaduktów na ulicy Pod Trzema Mostami. Uzgodniono, że 60% kosztów rozbiórki pokryje miasto, zaś resztę – PKP SA. Wyliczono wtedy, że Gniezno będzie musiało zapłacić za prace 300 tys. zł, zaś kolejarze – 200 tys.

O całkowitym koszcie inwestycji przekonamy się jednak dopiero za jakiś czas, bo PKP SA wspólnie z miastem ogłosili dopiero przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się rozbiórką wiaduktów. Prace będą prowadzone kolejno od pierwszego wiaduktu od strony ul. Słonecznej. W kolejnym etapie firma zabezpieczy skarpy w taki sposób, by możliwe było optymalne zrealizowania przebudowy układu komunikacyjnego w ciągu drogi ulicy Pod Trzema Mostami.

Inwestycja ma pomóc kierowcom w łatwiejszym przemieszczaniu się między południową a północną częścią Gniezna. – Dzięki porozumieniu i podjętym w jego wyniku działaniom, będzie można docelowo skrócić czas przejazdu ulicą Pod Trzema Mostami aż o połowę – mówił po podpisaniu porozumienia z PKP SA Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Obecnie pod wiaduktami prowadzony jest ruch wahadłowy, którym steruje sygnalizacja świetlna.

Prace prowadzone mają być w wakacje. Zamawiający wymaga, aby przedmiot zamówienia został zrealizowany w przedziale od 5 dni roboczych do 20 dni roboczych, lecz nie później niż do 31 sierpnia 2017 roku. Termin realizacji inwestycji będzie punktowany przez zamawiających i oferenci będą mogli uzyskać za niego 40%, zaś 60% za całkowitą cenę. Składanie ofert trwa do 25 lipca.

Gniezno dąży także do przebudowy ostatniego – trzeciego i zarazem najwęższego i najniższego – wiaduktu kolejowego, który jest w ciągłej eksploatacji przez Polskie Linie Kolejowe. Z uwagi na dobry stan techniczny obiektu, kolejarze są niechętni zmianom – rozbiórce lub przebudowie. Teraz sprawę pogarsza także fakt, że po obiekcie prowadzony jest wzmożony ruch, w związku z objazdami za linię kolejową E20, która jest poddawana modernizacji. Na razie sygnalizacja świetlna dla samochodów zostanie przeniesiona i obowiązywać będzie jedynie przy trzecim wiadukcie.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony