Partnerzy serwisu:

Gdzie pojadą parowozy normalnotorowe w 2018 r.?

jar, Rynek Kolejowy 26.05.2018 9,3k

Gdzie pojadą parowozy normalnotorowe w 2018 r.?
fot. jar
Jak pokazała XXV Parada Parowozów w Wolsztynie, czynne parowozy przyciągają tłumy. Na ten rok zaplanowano jeszcze inne podobne imprezy, gdzie bardzo ważną rolę odegra trakcja parowa. Jak wynika z informacji opublikowanych przez PKP PLK oraz organizatorów wydarzeń, parowozy obsłużą również wiele pociągów turystycznych. Pojadą one głównie w zachodniej części kraju.
Imprezy

Najprawdopodobniej (PKP Cargo nie potwierdziło tej informacji) w drugiej połowie sierpnia odbędzie się kolejna Parowozjada. To organizowany na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce piknik, w trakcie którego głównymi atrakcjami są czynne lokomotywy parowe. Obok stacjonujących na miejscu parowozów na wydarzenie przyjeżdżają inne jednostki, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Można również zobaczyć inny gotowy do jazdy historyczny tabor. Atutem tego miejsca jest bogata kolekcja zabytkowych „zimnych lokomotyw”. W trakcie wydarzenia uruchamiane są ogólnodostępne pociągi historyczne.

Podobny charakter ma Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej. To organizowany przez Muzeum Techniki i Kolejnictwa wydarzenie zlot lokomotyw historycznych z kraju z zagranicy. Jak podała instytucja kultury, w 2018 r. wydarzenie odbędzie się 8 i 9 września. W poprzednich latach podczas imprezy prezentowane były lokomotywy parowe, uruchamiano także pociągi turystyczne kursujące po trasach Przedgórza Sudeckiego. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło 6 parowozów. Dodatkowo na terenie lokomotywowni można obejrzeć wiele eksponatów muzealnych.

Parowóz Tkh05353 użytkowany przez wrocławski Klub Sympatyków Kolei zapewne będzie atrakcją piknik kolejowego w Jarocinie. Organizowane przez Towarzystwo Kolei Wielkopolskich wydarzenie w Jarocinie odbędzie się 17 czerwca. Wśród licznych punktów programu zaplanowano uruchomienie pociągów specjalnych oraz pokaz lokomotyw zaproszonych przewoźników. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Pociągi rozkładowe

Zgodnie z rozkładem jazdy opublikowanym przez PKP PLK, w okresie letnim na trasie Wolsztyn – Leszno pojedzie para pociągów prowadzona trakcją parową. Pociągi, których przewoźnikiem są Koleje Wielkopolskie, będą uruchamiane od poniedziałku do piątku.

Natomiast z Chabówki składy historyczne pojadą do Kasiny Wielkiej. Będą one kursowały w soboty i niedziele w okresie od 23 czerwca do 26 sierpnia (z wyjątkiem 18 sierpnia). Na każdy z wymienionych dni PKP Cargo zaplanowało uruchomienie 2 par pociągów kategorii Cargo Retro.

Pociągi turystyczne

Podobnie jak w ubiegłym roku, pociągi turystyczne uruchamiane będą w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl. Cześć połączeń będzie realizowana lokomotywami parowymi stacjonującymi w Wolsztynie, m.in. z Poznania do Kołobrzegu i Czarnkowa oraz z Wolsztyna do Gostynia. Skład historyczny dowiezie również zainteresowanych na V paradę lokomotyw w Międzyrzeczu. Parowozy z Wolsztyna oraz Tkh05353 pociągną również składy kursujące po liniach węzłów kolejowych Poznań i Wrocław. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

W ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, realizowanego przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolej pojadą pociągi prowadzone parowozami stacjonującymi w Chabówce. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano pociągi kursujące m.in. do Biecza, Krynicy-Zdrój, Nowego Sącza, Wadowic i Zakopanego. Łącznie zaplanowano uruchomienie kilkudziesięciu połączeń. Będą one uruchamiane do grudnia tego roku. Link do strony projektu można znaleźć tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony