Partnerzy serwisu:

Gdańsk. Rozpoczął się Kongres Kolejowy 2016

Jakub Dybalski 23.11.2016 271

Gdańsk. Rozpoczął się Kongres Kolejowy 2016
Fot. Piotr Kała
– Szukamy miejsc gdzie jest duża aktywność władz samorządowych w rozwoju transportu kolejowego i generalnie transportu publicznego. Gdańsk jest takim miejscem – powiedział podczas otwarcia Kongresu Kolejowego Adrian Furgalski, przewodniczący Forum Kolejowego - Railway Business Forum. Impreza odbywa się już po raz szósty.
Kongres Kolejowy, organizowany przez TOR Konferencje to największe, coroczne spotkanie branży kolejowej w Polsce. Gromadzi kilkuset gości - samorządowców, urzędników producentów taboru sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego na liniach kolejowych.

Tym razem uczestnicy Kongresu będą rozmawiać o branży kolejowej jako o jednej z głównych gałęzi krajowej gospodarki. Tematami będą innowacyjność na kolei, zmiany jakie czekają zarządcę sieci kolejowych nad Wisłą, które mają pomóc w pokonaniu wyzwań czekających na niego w przyszłości, ale też m.in. bezpieczeństwo na kolei. Jednym z ważnych punktów ma być także prezentacja „Białej Księgi Przewozów Pasażerskich 2016”.

Nieprzypadkowo Kongres Kolejowy odbywa się w Gdańsku, w Filharmonii Bałtyckiej. To właśnie na wybrzeżu powstała najdłuższa w ostatnich latach nowa linia kolejowa, czyli PKM-ka.

– Spotykamy się w Filharmonii Bałtyckiej. Tu była kiedyś stara elektrociepłownia, całkowicie zdewastowana. Dziś nowy budynek ożywił tę część miasta. Warto angażować się w projekty, które oddziałują szerzej,na całe otoczenie. Kolej jest czymś takim. Już dziś mamy przykłady sytuacji, gdy nowoczesna kolej powoduje zmiany jakościowe w całym regionie. Dla nas takim przykładem jest Pomorska Kolej Metropolitalna, która z miesiąca na miesiąc przewozi coraz więcej pasażerów – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– W Gdańsku spotykamy się co dwa lata na targach TRAKO. Ale potrzebny jest dyskurs, czasem nawet spór. Dlatego bardzo się cieszę, że kongres – po raz pierwszy w historii – odbywa się, u nas, na Pomorzu – dodał.

– Pamiętajmy, że tylko dzięki PKM-ce udało nam się w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat dobrnąć do wybudowania w tym czasie 30 km nowych linii kolejowych, gdy w tym samym czasie powstało ponad 3 tys. km dróg. Będziemy wspierać każdego ministra, który będzie miał na celu wyrównanie tych proporcji – przyznał Furgalski.

– Mam nadzieję, że będziemy mieli wszyscy okazję się wygadać. No i że po zakończeniu tego dnia coś konkretnego z tych naszych rozmów wyjdzie – zakończył Furgalski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Kolejowy 2016
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony