Partnerzy serwisu:

Gastronomia działa, ale nie w pociągach. Kiedy zacznie?

Michał Szymajda 20.05.2020 13

Gastronomia działa, ale nie w pociągach. Kiedy zacznie?
Zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda
Od 18 maja w reżimie sanitarnym ponownie mogą prowadzić działalność restauracje i inne punkty gastronomiczne. Usługi gastronomiczne na pokładzie pociągów PKP Intercity nie są jednak dostępne. Kiedy będą?
Możliwość otwarcia restauracji i knajp została wprowadzona z dniem 18 maja. Warunki przyjęcia klientów są jednak bardzo restrykcyjne. Na przykład: w lokalu jednej osobie przysługiwać mają 4 metry kwadratowe, a wytyczne wskazują, że krawędzie stolików muszą być oddalone od siebie o co najmniej dwa metry. Dystans ten można skrócić o połowę w przypadku oddzielenia stolików przegrodami. Minimalna odległość siedzących w lokalu gości, niemieszkających ze sobą, wynosi 1,5 metra. Powierzchnie, z którymi stykają się wszyscy klienci powinny być dezynfekowane co 15 minut, a stoliki – solidnie, po każdym posiłku.

Wszystkie te zasady są mocno niekorzystne dla gastronomii w pociągach, gdzie siłą rzeczy, spotykamy się z przestrzenią ograniczoną przestrzenią wagonu, której nie można rozszerzyć w żaden sposób (restauracje tradycyjne mogą postawić ogródek). W pociągach Dart i Flirt z przestrzenią barową jej przestrzeń jest na tyle mała, że naprzeciw baru mogłyby przebywać 2 lub 3 osoby, co każe zastanowić się nad sensem ekonomicznym otwarcia barów.

Niewiele lepiej jest w tym względzie w Pendolino, najlepiej w przestronnych starszych wagonach restauracyjnych. W teorii wydawanie posiłków mogłoby się odbywać do miejsc siedzących, ale to nie zawsze podoba się współpasażerom. W tym przypadku zupełnie odpada sprzedaż alkoholu, który może być spożywany wyłącznie w przestrzeni gastronomicznej. Ponadto trzeba do tego angażować stewardów, a liczba tych pracowników (bardzo często franczyzobiorców Warsu), zwłaszcza w pociągach IC, jest znikoma.

Stąd wielki dylemat PKP Intercity, czy otwieranie gastronomii w pociągach, w tym reżimie sanitarnym, w ogóle ma sens. Mimo to spółka rozważa ten pomysł.

– Mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 maja 2020 r. dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii, analizujemy możliwość ponownego uruchomienia usługi gastronomicznej w naszych pociągach. W tym temacie jesteśmy również w kontakcie z GIS. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco – poinformowała Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP Intercity.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony