Partnerzy serwisu:

Francuzi zmniejszają stawki za dostęp do torów dla pociągów towarowych... do zera!

Magdalena Romanowska 29.07.2020 83

Francuzi zmniejszają stawki za dostęp do torów dla pociągów towarowych... do zera!
fot. JulienSNCF
Francja zamierza rozwijać transport kolejowy za pomocą całkowitego zniesienia opłat za dostęp do torów do końca 2020 r. W 2021 roku ma obowiązywać tylko połowa opłaty. Działania te będą podejmowane w ramach pierwszego etapu rewitalizacji kolejowych przewozów towarowych.
Decyzję tę ogłosił francuski premier Jean Castex. Państwo zamierza przywrócić świetność kolei także poprzez ponowne uruchomienie pociągu na trasie Perpignan – Rungis. Jean Castex powiedział również o planach uruchamiania nowych „autostrad kolejowych”.

Całkowite zniesienie opłat do końca 2020 r. obniży wpływy z budżetu państwa o 63 mln euro. Takie same będą koszty fiskalne obniżenia opłaty o połowę w roku 2021 r. − Pociągi towarowe jeżdżą po tych samych szynach co pociągi pasażerskie, więc zdecydowaliśmy, że te stawki powinny być zerowe do końca 2020 roku, a w 2021 r. odjęta będzie od nich połowa – powiedział, cytowany przez dziennik Le Monde premier Castex.

Dodał również, że to duży ruch rządu na rzecz kolejowych przewozów towarowych. − Jest to pierwszy krok w tym, co nazwałbym planem odbudowy kolei – mówił Castex. Rząd prognozuje, że dzięki zniesieniu opłaty do 2021 r. pociągami przewiezionych zostanie około 20 tys. ciężarówek, co przełoży się na obniżenie emisji dwutlenku węgla o 425 ton. 

Innym obszarem działań w ramach „planu odbudowy kolei” będzie modernizacja sieci kolejowej, na którą rząd obiecuje przeznaczyć „kilka miliardów rocznie do 2022 r.”. Zapewnił o tym francuski minister transportu Jean-Baptiste Djaberri, ale szczegóły nie zostały jeszcze podane.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony