Partnerzy serwisu:

Francja: Zakład w Belfort uratowany. SNCF zamówi 15 pociągów TGV Duplex

Łukasz Pastor 22.02.2017 419

Francja: Zakład w Belfort uratowany. SNCF zamówi 15 pociągów TGV Duplex
Fot. Bastiaan, GFDL
Koleje Francuskie SNCF chcą kupić 15 piętrowych pociągów TGV. Dzięki temu kontraktowi pracownicy zakładu Alstomu w Belfort utrzymają pracę. Jeszcze niedawno wisiało nad nim widmo likwidacji.
W październiku 2016 roku opracowano strategię ratowania zakładu producenta taboru. Zakładała ona, że rząd z własnych środków pokryje koszt zakupu 15 szybkich pociągów, które będą kursowały w relacji Bordeaux – Marsylia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Ostatecznie zadecydowano, że zamówienie wezmą na siebie jednak kolejarze, którzy kupią 15 pociągów. Jednocześnie wygospodarowane 150 mln euro pozwoli na modernizacją 24 starszych składów TGV. Jednocześnie zostanie zrealizowany plan ratowania zakładu w Belfort. Sześć nowych pociągów będzie dostarczonych w roku 2019. Dziewięć kolejnych - w roku 2020. 

Oficjalna decyzja w tej sprawie zapadnie 23 lutego. Z informacji przedstawionych przez firmę Alstom wynika też, że zakład będzie miał też zapewnione kontrakty na prace utrzymaniowe lokomotyw, a być może i na produkcję.

W drugiej połowie minionego roku pracownicy Alstomu organizowali protesty przeciwko redukcji zatrudnienia w zakładzie. Na początku września 2016 roku Alstom zapowiedział zakończenie produkcji lokomotyw do 2018 roku. Plan koncernu zakładał przeniesienie produkcji do oddalonego o 200 km Reichshoffen, pozostawienie w Belfort zakładu utrzymania oraz 80-procentową redukcję zatrudnienia.

Opracowany w minionym roku plan ratowania zakładu przewidywał również rządowe zamówienie na 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które obsługiwałyby sieć połączeń TET. Jak podaje SNCF, tym zamówieniem zajmuje się Ministerstwo Transportu.

Nowe pociągi, które wyprodukuje Alstom w Belfort, będą obsługiwały trasę Paryż – Bordeaux.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony