Partnerzy serwisu:

Francja. SNCF zawiesza 70 proc. połączeń TGV

Magdalena Romanowska 09.11.2020 1,2k

Francja. SNCF zawiesza 70 proc. połączeń TGV
fot. SNCF
Francuski państwowy przewoźnik kolejowy SNCF poinformował o zawieszeniu 70 proc. połączeń obsługiwanych przez szybkie pociągi obu marek - tradycyjnej InOui i taniej Ouigo z dniem 5 listopada br. Jak zapewnia SNCF w komunikacie, pozostała liczba pociągów ma być wystarczająca do zapewnienia codziennego przemieszczania się w warunkach dozwolonych przez rząd.
We Francji 28 października wprowadzono kolejny lockdown w celu opanowania rosnącej liczby przypadków zachorowań na COVID-19. Oznacza to między innymi ograniczenie swobodnego przemieszczania się. Możliwe są tylko podróże do miejsca pracy czy w celu dowozu dzieci do szkoły. Dopuszczalne są też podróże w związku ze szczególną sytuacją rodzinną. W innej sytuacji konieczne jest pisemne uzasadnienie podróży. Mimo to, spora część Francuzów wybrała się w podróż pociągiem w dniu 1 listopada (Wszystkich Świętych).

Przewidywane większe spadki

Po dniu Wszystkich Świętych zapadła też decyzja o zredukowaniu liczby połączeń TGV do zaledwie 30 proc. Aby umożliwić podróżnym powrotu do domu po weekendzie, w który wypadało święto, działała cała siatka połączeń i wszystkie dostępne trasy były obsługiwane. Między 31 października a 1 listopada obłożenie pociągów wynosiło jedynie 60 proc., a w poprzednich tygodniach – 50 proc. Jednak po ,,świątecznym weekendzie” prognozowane były spadki nawet do 15 proc. zajętych miejsc.

Stąd decyzja francuskiego przewoźnika, aby zmniejszyć liczbę połączeń o 70 proc. Jak zapewnia SNCF w komunikacie prasowym, usługi będą nadal świadczone na kluczowych osiach z jednym lub kilkoma codziennymi kursami w obie strony.

Powrót do pierwszego lockdownu?

Możliwe, że rozkład jazdy TGV zostanie w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej uszczuplony. Byłby to powtórzony scenariusz pierwszego lockdownu, choć tamten był dużo bardziej restrykcyjny. Wówczas oferta połączeń dalekodystansowych najpierw została zredukowana do 15 proc., a następnie zostawiono tylko 7 proc. dotychczasowych połączeń. Poskutkowało to tym, że dziennie kursowało tylko 40 pociągów TGV.

Wszystkie zakupione już bilety z datą do 4 stycznia można zwrócić. SNCF przypomina, że rezerwację lub zakup należy odwołać lub przełożyć najpóźniej 48 godzin przed odjazdem pociągu.

Co z kolejką podmiejską?

Również oferta pociągów Intercité została zmniejszona z dniem 5 listopada. Będzie kursować połowa codziennych połączeń w obie strony.

Informacje o zmianach w rozkładzie pociągów podmiejskich TER mają pojawić się niedługo, na podstawie obserwacji poszczególnych regionów. W regionie Ile-de-France, w którym znajduje się stolica, pociągi kursują według zwykłego rozkładu do godziny 21:00, a po tej godzinie w zmniejszonym wymiarze.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport