Partnerzy serwisu:

Francja: Skład TGV wykorzystany do ewakuacji chorych

Roman Czubiński 26.03.2020 209

Francja: Skład TGV wykorzystany do ewakuacji chorych
Zdjęcie ilustracyjnefot. hpgruesen
Francuski system kolei dużych prędkości zaczął odgrywać ważną rolę w walce z pandemią koronawirusa. Władze Francji postanowiły użyć szybkich pociągów jako środka transportu chorych, wymagających pilnej ewakuacji do innych placówek medycznych.
Sytuacja epidemiologiczna we francuskim regionie Grand Est, obejmującym Alzację, Lotaryngię i Szampanię-Ardeny, staje się coraz cięższa. Liczba zainfekowanych koronawirusem pacjentów umieszczonych na oddziałach intensywnej terapii wzrosła od wczoraj o 56 i wynosi 651 osób. Do dziś odnotowano już 506 zgonów spowodowanych COVID-19 (w tym 72 osoby zmarły w ostatni wtorek) – dla porównania, w całej Francji pandemia pochłonęła dotychczas ponad 1300 ofiar. Mimo wyzdrowienia 774 pacjentów oraz uruchomienia wojskowego szpitala polowego szpitalowi w Strasburgu grozi przepełnienie.

Aby zażegnać tę groźbę, podjęto decyzję o ewakuacji części chorych. Siedem osób powyżej 50. roku życia zostało przetransportowanych helikopterami do placówek na terenie sąsiedniego Luksemburga. Chorych przyjmują też placówki medyczne w Szwajcarii oraz Niemczech. Kolejnych 20 (według innych źródeł – 30) przeniesiono do innych szpitali we Francji. Wykorzystano w tym celu specjalny skład pociągu TGV.

Według doniesień medialnych większość pacjentów trafiła do klinik w Kraju Loary (region na północnym zachodzie Francji ze stolicą w Nantes). Obecnie jest to część kraju najmniej dotknięta przez pandemię. Wśród dokładnych lokalizacji wymienia się Nantes, Angers, Le Mans i La Roche-sur-Yon. W każdym wagonie, wyposażonym w niezbędny sprzęt medyczny, rozmieszczono po 4 chorych oraz opiekujących się nimi lekarzy i pielęgniarki (po sześcioro na każdego pacjenta). Zapowiedziano już kolejne kursy specjalnego składu.

Specjalne „ratunkowe” pociągi TGV utworzono po zamachu terrorystycznym, dokonanym w Paryżu jesienią roku 2015. Francuskie koleje państwowe SNCF wydzieliły ze swojego taboru ośmioczłonowe składy dużej prędkości, które poddano adaptacji w celu umożliwienia szybkiego transportu ciężko rannych lub chorych do specjalistycznych szpitali na terenie całego kraju. Wagon restauracyjny przekształcono w nich w prowizoryczną salę operacyjną. Jak twierdzi francuskie ministerstwo zdrowia, tego rodzaju rozwiązanie zastosowano po raz pierwszy w Europie.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony