Partnerzy serwisu:

Francja: Setki odwołanych pociągów. Scenariusz będzie się powtarzał

Tomasz Kościelny 24.03.2018 103

Francja: Setki odwołanych pociągów. Scenariusz będzie się powtarzał
Fot. Besopha/CCA 2.0/Wikimedia Commons
Około 200 tys. osób wyszło na ulice większych miast Francji. To stanowcze "nie" dla reform Emmanuela Macrona, który chce m. in. zrestrukturyzować państwowe przedsiębiorstwa i odebrać przywileje pracownikom. Protest, który odbył się 22 marca, zjednoczył różne grupy zawodowe. Jedna z nich - kolejarze, zapowiada, że to dopiero początek. Od kwietnia aż do czerwca chcą protestować co kilka dni.
W całym kraju zorganizowanych zostało w czwartek około 180 demonstracji, na ogół pokojowych, ale w kilku miejscach dochodziło nawet do zamieszek. Na ulice wyszli kolejarze, pielęgniarki, nauczyciele, a także pracownicy portów lotniczych. Był to pierwszy, zakrojony na tak szeroką skalę, protest przeciwko reformom obecnego prezydenta Francji.

Strajk odczuli m. in. mieszkańcy regionu Île-de-France. Choć metro kursowało bez zakłóceń, spore problemy pojawiły się w pociągach kolei RER i Transilien. W związku z protestami, w całym kraju nie wyjechało około 60% pociągów TGV. odwołano 75% pociągów Intercité i połowę połączeń TER. Również Eurostar odwołał kilka kursów. Przedstawiciele kolei rekomendowali unikać podróży w dzień strajku. Kolejarze zastrzegli, że ten scenariusz będzie się powtarzał. Od początku kwietnia, w ciągu każdych pięciu kolejnych dni, dwa z nich będą strajkiem. Da to łącznie 36 dni, w czasie których pasażerowie będą musieli liczyć się z ogromnymi utrudnieniami.

- Strajk zawsze jest utrudnieniem i zdajemy sobie sprawę, że takie działania nie są dobre dla pasażerów - powiedział Yves Veyrier, przedstawiciel związku zawodowego Force Ouvriere. - Wolelibyśmy nie strajkować. Chcielibyśmy debatować z rządem. Prosiliśmy o to prezydenta Sarkozy'ego, pytaliśmy Hollande'a, a teraz pytamy Emmanuela Macrona i wciąż czekamy na spotkanie - dodał.

Planowane strajki kolejarzy nie mają dużego poparcia wśród Francuzów. Z badania przeprowadzonego na zlecenie jednego z francuskich portali informacyjnych wynika, że według 65% respondentów planowane przez rząd reformy są potrzebne kolei i że uzdrowią sytuację finansową przedsiębiorstwa. 33% badanych sądzi, że zmiany doprowadzą do upadku SNCF. Według sondażu, 43% respondentów jest zdecydowanie przeciwnych protestom, a 34% popiera związkowców. Przypomnijmy: planowane zmiany zlikwidowałyby gwarancje zatrudnienia, pozbawiłyby nowych pracowników intratnych dodatków do wynagrodzenia, czy wyeliminowałyby możliwość odejścia na emeryturę w wieku 50 lub 55 lat. Rząd chce także zrestrukturyzować całe przedsiębiorstwo - tak, aby było przygotowane do otwarcia francuskich torów na prywatnych przewoźników, zgodnie z założeniami IV pakietu kolejowego.

Kolejny strajk kolejarze zapowiedzieli na 3 kwietnia. Ostatni planowany jest wstępnie na 26 czerwca. Każdego dnia z usług francuskiej kolei korzysta 4,5 mln osób. Zadłużenie państwowego przewoźnika wynosi ponad 45,5 mld euro.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony