Partnerzy serwisu:

Francja: Pożegnanie najstarszego TGV

Roman Czubiński 08.02.2020 782

Francja: Pożegnanie najstarszego TGV
fot. SNCF
41 lat eksploatacji, ponad 13 milionów kilometrów przebiegu i wiele pobitych rekordów prędkości – to bilans służby pierwszego wyprodukowanego zespołu TGV. Skład został właśnie wycofany z eksploatacji liniowej. Do 25 lutego będą odbywały się specjalne przejazdy pożegnalne.
Historię wyjątkowego egzemplarza przybliża dziennik „Le Figaro”. Pojazd opuścił zakłady Alstom w Belforcie w lipcu 1978 r. 1 września tego samego roku rozpoczęto się jego testy na ukończonej właśnie linii dużych prędkości Paris-Sud-Est. 22 dnia tego samego miesiąca odbyło się uroczyste otwarcie linii (omawianym składem podróżował wtedy prezydent Francji Francois Mitterand), a w pięć dni później rozpoczęły się kursy rozkładowe.

Egzemplarz, któremu francuscy kolejarze nadali imię „Patrick”, był pierwszym z serii 109 pojazdów pierwszej generacji TGV. Zapisały się one w historii światowego kolejnictwa pobiciem licznych rekordów prędkości: przewoziły rozkładowo podróżnych z prędkością najpierw 250, potem 300, a wreszcie (w 1981 r.) 380 km/h.

Z okazji wycofania „Patricka” ze służby zorganizowano cykl wycieczek pożegnalnych, rozpoczęty w ostatnią środę. Jego zakończenie zaplanowano na 25 lutego. Pojazdowi przywrócono na tę okoliczność historyczne, pomarańczowe malowanie. Nie podjęto jeszcze decyzji co do dalszych losów składu, jednak prawdopodobnie będzie on eksponowany w jednym z muzeów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony