Partnerzy serwisu:

Francja: Kolejarze wznawiają testy po katastrofie na linii Paryż – Strasburg

Łukasz Pastor 02.03.2016 197

Francja: Kolejarze wznawiają testy po katastrofie na linii Paryż – Strasburg
Fot. Pieye Trains, lic. CCA 4.0/ Wikimedia Commons
Koleje Francuskie SNCF powróciły do jazd testowych na linii dużych prędkości LGV Est, która docelowo połączy Paryż ze Strasburgiem. Pierwsze jazdy odbyły się 29 lutego. Trzy i pół miesiąca wcześniej na linii doszło do największej w historii francuskiej kolei TGV katastrofy.
Z informacji przedstawionych przez SNCF wynika, że procedury związane z dopuszczeniem do eksploatacji nowej trasy zostaną zakończone do 3 lipca bieżącego roku. Przed katastrofą mówiono o kwietniu. Jazdy będą prowadzone jednak zgodnie z nowymi wytycznymi – w trakcje testów mają być w pełni aktywne wszystkie systemy bezpieczeństwa linii. Rozpoczęły się już testy torów i sieci trakcyjnej, a w dalszej kolejności będą sprawdzane systemy łączności oraz sterowania ruchem.

Na ten moment SNCF nie planuje jeszcze prowadzić pociągów po fragmencie linii, na którym doszło do wykolejenia. Ten odcinek trasy może być jeszcze potrzebny w toku dalszych czynności związanych z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy.

Testy nowego odcinka linii Paryż – Strasburg zostały zawieszone po tym, jak w w rejonie kanału Marna – Ren doszło do wykolejenia piętrowego pociągu TGV. Przypomnijmy: do zdarzenia doszło 14 listopada 2015 roku. W chwili wchodzenia w łuk, pociąg jechał z prędkością 265 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość na tym odcinku wynosiła 176 km/h. Chwilę potem prędkość spadła do 243 km/h i z taką właśnie prędkością pociąg wykoleił się, a następnie wpadł do kanału znajdującego się tuż pod mostem będącym częścią trasy.

Na pokładzie przebywali głównie pracownicy techniczni, ale także ich dzieci, które nie powinny były znaleźć się w pociągu. Najnowsze ustalenia wynikające ze śledztwa potwierdzają analizy przeprowadzone bezpośrednio po katastrofie. Jedyną bezpośrednią przyczyną katastrofy mogło być znaczące przekroczenie dopuszczalnej prędkości.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony