Partnerzy serwisu:

Francja będzie reaktywować swoje nocne pociągi

Michał Szymajda 21.02.2021 215

Francja będzie reaktywować swoje nocne pociągi
fot. youtube
Siatka nocnych pociągów we Francji wygląda obecnie bardzo ubogo. Ale, widząc sukces nocnych pociągów w krajach Niemczech i Austrii, subsydiowane przez państwo SNCF chce ją odbudować.
Jeśli zdecydujemy się na podróż nocnym pociągiem we Francji, mamy obecnie do wyboru dwie relacje: z Paryża do alpejskiego kurortu Briançon, lub z Paryża do Latour de Carol w Pirenejach, przy granicy z Hiszpanią. To zaledwie cień bogatej siatki nocnych połączeń, która działała we Francji jeszcze 20 lat temu. Ale to ma się zmienić.

Francuski minister transportu Jean-Baptiste Djébbari zapowiedział właśnie, że do 2030 roku we Francji działać będzie 10 nocnych pociągów, z których część będzie wyjeżdżała za granicę. Deklarację tę ogłosił w zakładach w Périgueux. Nieprzypadkowo. To właśnie ten obiekt, do niedawna zagrożony likwidacją, odpowiada za modernizację 60 kuszetek, które wkrótce zostaną włączone do dwóch istniejących relacji, oraz dwóch kolejnych.

Pierwsza z nich planowana jest do uruchomienia od kwietnia tego roku. Chodzi o połączenie Paryż – Nicea. Kolejny nocny pociąg, relacji Paryż – Tarbes – Hendaye (stacja graniczna z Hiszpanią, w Kraju Basków), miałby ruszyć od grudnia 2021.

Ministerstwo w porozumieniu z Państwowymi Kolejami Francuskimi w ciągu kilkunastu miesięcy chciałoby także uruchomić pociąg ze Strasbourga (z wagonami z Metz) do Marsylii lub nawet do Nicei. Mówi się również o pociągu z Nicei do Bordeaux i Nantes (pociągi były rozdzielane i łączone na którejś ze stacji z pozostałymi nocnymi pociągami) oraz o relacjach międzynarodowych. W pierwszej kolejności o pociągu Paryż – Barcelona przez Perpignan i Barcelona – Nicea – Zurych, który kursowałby w porozumieniu z Kolejami Austriackimi lub Szwajcarskimi.

Łącznie zakłady w Périgueux mają przygotować 93 wagony, z których większość (60) to kuszetki, a reszta - sliperetki. Mają być gotowe do lata 2023 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony