Partnerzy serwisu:

Żołnierze pojadą Intercity. Spółka zamówiła w FPS Cegielski specjalne wagony za sto milionów

Michał Szymajda 05.06.2019 225

Żołnierze pojadą Intercity. Spółka zamówiła w FPS Cegielski specjalne wagony za sto milionów
Obecnie wojsko przewozi głównie PKP Cargofot. Mateusz Kaczmarek, SM42.pl
PKP Intercity udzieliło FPS Cegielski zamówienia na produkcję ośmiu wagonów do przewozu wojska. Każdy będzie kosztował aż 13 mln złotych. 
[Aktualizacja] Zamówienie udzielone

Jak czytamy w unijnym biuletynie zamówień publicznych, PKP Intercity udzieliło FPS Cegielski zamówienia na wykonanie ośmiu wagonów specjalnych do przewozu wojska.

Przypomnijmy: przetarg na wagony do przewozu żołnierzy PKP Intercity rozpisało ponownie w październiku 2018, ponieważ do wcześniejszego konkursu ofert nikt się nie zgłosił. Obecnie producent z Poznania chciałby otrzymać za 8 wagonów aż 104,7 mln, co oznacza, że mamy do czynienia z jednymi z najdroższych wagonów pasażerskich w Europie. Każdy wagon kosztować będzie bowiem aż 13 mln zł brutto. Dla porównania: bardzo nowoczesne wagony do komunikacji międzynarodowej, które obecnie buduje FPS dla PKP Intercity, kosztują 8,6 mln zł brutto za wagon (więcej informacji o tym skąd wynika taka cena i jakie wyposażenie otrzymają pojazdy znajduje się tutaj).

PKP Intercity określiło swój budżet na zakup wagonów dla wojska na 82,5 mln zł. To spora różnica w stosunku do kwoty, jaką chce otrzymać za militarne pojazdy FPS. Mimo to wydaje się, że droga do podpisania umowy z FPS, którego właścicielem jest państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu, stoi otworem.

W lutym PKP Intercity zleciło FPS przebudowę 10 wagonów 1 klasy na restauracyjne wraz z modernizacją, ale to nie jedyne zamówienie wykonywane przez poznańską fabrykę dla przewoźnika. PKP Intercity właśnie rozszerzyło umowę na zakup 55 nowych wagonów, którą podpisało w lutym 2018 roku o dodatkowych 26 nowych wagonów. Jej wartość wzrosła dzięki temu do 697,3 mln zł


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony