Partnerzy serwisu:

Firma KZN Rail otrzymała certyfikat ISO 45001

Rynek Kolejowy 27.11.2018 1,6k

Firma KZN Rail otrzymała certyfikat ISO 45001
fot. RK
Spółka zależna grupy KZN Bieżanów została wyróżniona certyfikatem ISO 45001. To dokument potwierdzający standard zarzadzania bezpieczeństwem i higieną pracy w firmie. Uroczyście wręczono go przedstawicielom KZN Rail we wtorek.
Certyfikat przyznała polskiej spółce renomowana jednostka certyfikacyjna Bureau Veritas Certification, będąca częścią międzynarodowego towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas (BV) mającego blisko dwustuletnią tradycję w ocenie ryzyka. Historia Bureau Veritas zaczęła się w 1828 roku od szacowania bezpieczeństwa podróży na statkach handlowych. Dzisiaj organizacja zatrudnia ponad 75 000 osób w 1 400 placówkach na całym świecie.

KZN Rail to z kolei spółka wykonawcza z grupy KZN Bieżanów, realizująca zadania związane z zabudową, naprawą czy serwisem infrastruktury torowej. Korzysta z własnej technologii montażu i przewożenia rozjazdów w blokach. Konstrukcje nie są składane na miejscu ale dowożone w całości, co przede wszystkim oszczędza czas potrzebny na naprawę.

ISO 45001 to system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, który pozwala na efektywne zarządzanie ryzykiem związanym z BHP w organizacjach. Certyfikat podkreśla, że w firmie przestrzegane są wysokie standardy i jest dokument wymagany np. przez zagranicznych zleceniodawców. – To pierwsza norma dotycząca systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy o statusie międzynarodowym – tłumaczył dyrektor pionu certyfikacji w Bureau Veritas Witold Dżugan. Dodawał, że certyfikat ISO 45001 dla KZN Rail jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym dla firmy z branży infrastruktury kolejowej.

– Co roku zatrzymujemy firmę na dwa dni i wszyscy pracownicy, od szeregowych do prezesa, przechodzą szkolenia – wyjaśniał Grzegorz Leszczyński, prezes KZN Rail. – Sam fakt starania się o ten certyfikat pokazuje naszym kontrahentom, że dbamy o bezpieczeństwo. A wiele zagranicznych firm, dla których wykonujemy zadania, traktuje to priorytetowo. Z drugiej strony to też sygnał dla naszych pracowników, że o nich dbamy – wskazywał.

Leszczyński zwracał uwagę, że choć KZN Rail realizuje przede wszystkim kontrakty kolejowe, to coraz częściej jest obecne również na budowach tramwajowych. Dzięki ISO 45001 wiadomo, że pracownicy firmy realizujący kontrakt umieją się zachować w sposób bezpieczny zarówno na linii kolejowej, jak i w środku miasta, gdy wymieniają tory między dwiema ruchliwymi ulicami.

– Kiedyś było tak, że na kolei standardy zachowania utrzymywały się naturalnie, bo to była praca, w którą zaangażowane był całe rodziny, miał się kto od kogo uczyć. Dziś już często zatrudniamy ludzi z innych branż, bo kolejarzy nie ma. Utrzymywanie konkretnych standardów w firmie pozwala nam utrzymać bezpieczeństwo – tłumaczy Leszczyński.

Według danych GUS w 2017 r. wypadkom w pracy uległo 88 330 osób, z tego 269 z nich zginęło. W branżach związanych z działalnością KZN Rail ten odsetek jest dość wysoki, tym bardziej ważne są wysokie standardy BHP. W transporcie i gospodarce magazynowej wypadkom ulega ponad 8 osób na tysiąc pracujących, a w budownictwie – ponad 6 na tysiąc pracujących.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
KZN Bieżanów
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony