Partnerzy serwisu:

Fińskie koleje rozpisały przetarg na wagony do nocnych pociągów

Michał Szymajda 09.07.2021 1,9k

Fińskie koleje rozpisały przetarg na wagony do nocnych pociągów
Fot. Phil Richards / Flickr
Koleje Finlandii zauważają coraz większe zainteresowanie pasażerów połączeniami realizowanymi w nocy. Z tego powodu zamierzają kupić kilkanaście nowych wagonów do pociągów kursujących po zmroku.
VR – Fińskie Koleje, rozpisały przetarg na dostawę łącznie 17 wagonów. Firma chce na nie wydać od 35 do maksymalnie 40 milionów euro. W tej liczbie są nie tylko wagony sypialne, ale też wagony do przewozu aut. Tych pierwszych ma być 9, drugich – 8.

– Rozszerzamy siatkę naszych połączeń nocnych do Laponii i potrzebujemy do tego nowych wagonów. Obserwujemy rosnące zainteresowanie podróżami naszymi pociągami w wagonach sypialnych, pasażerowie chcą też coraz częściej zabierać w podróż swoje auta – powiedział Topi Simola, zastępca prezesa Kolei Fińskich. Operator zastanawia się też na możliwością użycia nowych wagonów w pociągach do Szwecji.

Obecnie Finowie mają łącznie 80 wagonów sypialnych. Część z nich to klasyczne wagony wyprodukowane w latach 90-tych, część natomiast jest piętrowa, wyprodukowana przez fiński Transtech, obecnie przejęty przez czeską Skodę. Z kolei wagon-platform do przewozu aut Finowie mają 33. Są często wykorzystywane w pociągach na północ, gdzie kończy się sieć kolejowa, a sieć osadnicza jest bardzo rozdrobiona. Pasażerowie mogą dzięki nim wygodnie spędzić noc a rano udać się autem do domu.

Przed kilkoma dniami także Koleje Szwedzkie zapowiedziały inwestycje we flotę wagonów sypialnych. Tam jednak pojazdy przejdą zaawansowaną modernizację.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony