Partnerzy serwisu:

Finlandia skonfiskowała kilometry rosyjskich wagonów

Przemysław Farsewicz 03.07.2022 28,1k

Finlandia skonfiskowała kilometry rosyjskich wagonów
zdjęcie ilustracyjneFot. Schnitzel_bank, Flickr
Od czasu rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą władze fińskie zajęły rosyjskie mienie o wartości co najmniej 80 mln euro. Przejęto również tysiące rosyjskich wagonów kolejowych, które utknęły w całym kraju. Niektóre z nich wypełnione są cennym ładunkiem.
Wśród przejętego mienia znajdują się tysiące rosyjskich wagonów kolejowych należących do różnych rosyjskich banków i dużych firm. Takie dane płyną z dokumentów Fińskiego Urzędu Kontroli Utsökningsverket, który jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości, a na którą powołują się szwedzkie media.

Finowie przejęli rosyjskie wagony o łącznej długości 20 kilometrów

Na przejęty majątek składają się różne typy wagonów towarowych, które wjechały do kraju przed zamknięciem ruchu przez granicę. Przypomnijmy, że Koleje Fińskie od kwietnia rozpoczęły proces wygaszania ruchu granicznego. W wyjątkowych sytuacjach może on być jednak utrzymany, ale nie dłużej jak do końca roku. Jak podają władze kraju, przejęte dotychczas wagony ustawione w szeregu tworzyłyby pociąg o długości co najmniej dwudziestu kilometrów – około 20 razy dłuższy niż najdłuższe pociągi towarowe w Finlandii.

Decyzję o konfiskacie mienia podejmuje już wspomniany urząd Utsökningsverket. Większość z nich została podjęta na podstawie zgłoszeń przekazanych organowi przez VR, Koleje Fińskie, największego operatora kolejowego w kraju.

– Pomimo dużej liczby wagonów, ich przechowywanie obecnie nie stanowi problemu dla VR – mówi Eljas Koistinen, dyrektor VR Transpoint. – Nie mogę powiedzieć ile dokładnie ich jest, ale szacuje się, że jest to znacznie poniżej 10 proc. wszystkich wagonów na fińskich torach. Są one przechowywane w całym kraju, dopóki obowiązuje nakaz konfiskaty. Co się z nimi stanie, to zależy od decyzji władz kraju – dodaje.

Skonfiskowali już mienie warte 82 mln euro


Według sędziego okręgowego Aki Virtanena, agencja Utsökningsverket zajęła dotychczas rosyjskie mienie o wartości około 82 mln euro – w tym majątki różnych oligarchów. Do najcenniejszych skonfiskowanych rzeczy w Finlandii należy ładunek 300 tys. ton granulatu żelaza z kopalni Severstal (Północna Stal) w Karelii blisko Finlandii o łącznej wartości ponad 40 mln euro. Stacjonuje on obecnie w porcie Kokkola pod opieką operatora portowego Rauanheimo. Natomiast w magazynie w Kotce znajduje się ponad 1 285 ton kwasu octowego.

Wydane do tej pory decyzje o zajęciu mienia wskazują na właścicieli takich jak VEB.RF, rosyjską państwową agencję rozwoju, Otkritie FC Bank, jednego z największych banków komercyjnych w Rosji oraz JSC GTLK, największej firmy leasingowej w Rosji.

Na podobny ruch zdecydowała się wcześniej Ukrzaliznycia, która w marcu zapowiedziała przejęcie 15 tysięcy wagonów rosyjskich. Przed wojną w większości przewoziły one towary między Ukrainą i Rosją. Ich nacjonalizacja stała się możliwa po podpisaniu przez prezydenta Ukrainy ustawy „O zasadach przymusowego przejęcia praw majątkowych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie”. W pierwszej kolejności ma powstać lista wagonów, których właściciele pochodzą z Federacji Rosyjskiej.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony