Partnerzy serwisu:

Kolejny rok z Polregio i Arrivą w Kujawsko-Pomorskiem. Efekty przetargu za rok

Michał Szymajda 18.10.2021 6,6k

Kolejny rok z Polregio i Arrivą w Kujawsko-Pomorskiem. Efekty przetargu za rok
Fot. Polregio
Zgodnie z zarządzeniem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego region przystąpił do negocjacji na temat przedłużenia istniejących umów z Polregio i Arrivą na wykonywanie przewozów kolejowych w województwie. Szanse na wyłonienie operatorów w drodze przetargu jeszcze w tym roku są nikłe.
O przetargu na wykonywanie przewozów kolejowych przez 10 lat na terenie Kujaw i Pomorza, pisaliśmy już sporo. Z końcem września, w artykule "Czy kujawsko-pomorskie zdąży rozstrzygnąć przetarg? Są obszerne odwołania" opisaliśmy problemy z rozstrzygnięciem konkursu ofert. Trudno będzie to zrobić do grudnia 2021 z uwagi na bardzo krótkie terminy oraz liczne odwołania w przetargu. 

Marszałek zarządza negocjacje w sprawie powierzenia przewozów na rok

Jak się okazało, już na początku października zarządzeniem marszałka rozpoczęto negocjacje z obecnie kursującymi po Kujawach i Pomorzu operatorami – Polregio i Arrivą. Przedmiotem negocjacji jest dalsze powierzenie im usług z uwagi na bardzo prawdopodobne nierozstrzygnięcie przetargu, na okres od grudnia 2021 do grudnia 2022.

Zarządzenie marszałka oznacza rozpoczęcie negocjacji z Polregio i Arrivą dotyczących przedłużenia istniejących umów do 10 grudnia 2022 „na wypadek nierozstrzygnięcia w całości lub w części postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (…) „świadczenie usług w publicznym transporcie zbiorowym w kolejowych przewozach pasażerskich na terenie województwa (…) w okresie od 12 grudnia do 14 grudnia 2030”.

– Potwierdzamy, że urząd marszałkowski, jako organizator przewozów, zwrócił się do Polregio z wnioskiem o rozpoczęcie rozmów na temat powierzenia pasażerskich połączeń kolejowych w województwie – potwierdziło biuro prasowe Polregio.

Urząd wyjaśnia

Urząd marszałkowski regionu na naszą prośbę odniósł się do sprawy. Na nasze pytania odpowiadał Olgierd Sobkowiak, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Urzędzie Marszałkowskim i jednocześnie przewodniczący komisji przetargowej. Odpowiedź publikujemy w całości.

"Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych otrzymaliśmy około 200 zapytań dotyczących ogłoszonego postępowania na realizację usług komunikacji kolejowej w naszym województwie, które ma wyłonić operatorów regionalnych przewozów pasażerskich obsługujących linie w okresie od 12 grudnia 2021 do 14 grudnia 2030.

Firmy skorzystały z przysługującego im prawa do wnoszenia pytań i składania odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. Jest to zwyczajowe postępowanie ubiegających się o zamówienie wykonawców określone w procedurze przetargowej, przewidziane i zapisane w ustawie. Zapytania, które do nas wpłynęły, dotyczą zarówno Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, jak i Opisu Przedmiotu Zamówienia. Obecnie przygotowujemy odpowiedzi na pytania, które wpłynęły w toku postępowania. A w związku z oczekiwaniem na wyznaczenie terminu rozpatrzenia odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą zdecydowaliśmy o przedłużeniu terminu wyznaczonego na składanie ofert w przetargu. Nowy termin składania ofert to 28 października 2021 roku.

Będziemy kontynuować postępowanie przetargowe, które wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w naszym regionie do 14 grudnia 2030. W tym postępowaniu władze województwa oczekują gwarancji zwiększenia liczby połączeń, zlikwidowania problemu wykluczenia komunikacyjnego i białych plam na regionalnej mapie publicznego transportu pasażerskiego. Zależy nam też, by lepiej sprofilowana siatka połączeń zachęciła do korzystania z kolei nowych pasażerów. Wybrany przez nas model podziału zamówienia na 10 pakietów ma sprawić, iż samorządowe władze województwa będą mogły zagwarantować mieszkańcom siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów. Ponieważ takie są oczekiwania podróżnych, chcemy w tym nowym rozdaniu przywrócić połączenia sprzed obecnych, związanych m.in. z epidemią, ograniczeń.

W związku z przesunięciem terminu składania ofert w postępowaniu przetargowym podjęliśmy dodatkowe działania. Mają one zapewnić funkcjonowanie regionalnych połączeń kolejowych na obszarze naszego województwa, do czasu kiedy wyłonieni zostaną przewoźnicy wybrani w postępowaniu przetargowym i rozpoczną świadczenie usług przewozowych zgodnie z zawartymi umowami. Dlatego rozpoczęliśmy procedurę związaną z powierzeniem pasażerskich połączeń kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem na kolejny rok. To powierzenie obowiązywałoby od 12 grudnia 2021".

O warunkach przetargu, który raczej nie spowoduje radykalnej wymiany taboru w regionie, pisaliśmy obszernie tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony