Partnerzy serwisu:

Falstart GTW w Kolejach Czeskich? Do ich modernizacji nikt się nie zgłosił

Michał Szymajda 07.08.2019 4,7k

Falstart GTW w Kolejach Czeskich? Do ich modernizacji nikt się nie zgłosił
Fot. Ceske Drahy
Spalinowe zespoły trakcyjne GTW, które od Deutsche Bahn kupiły České dráhy, na razie nie przejdą modernizacji, które miały przygotować je do kursowania po torach w Kraju Ołomunieckim.
W styczniu na łamach „RK” pisaliśmy o zakupie przez państwowego czeskiego przewoźnika dwunastu spalinowych jednostek trakcyjnych GTW, wyprodukowanych w latach 2001 i 2002 roku przez Stadlera. Korzystny finansowo zakup zainteresował też, o czym nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, operatorów w Polsce, którzy tanim kosztem, podobnie jak Czesi, mogliby nabyć stosunkowo nowoczesny niskopodłogowy tabor o dobrych parametrach technicznych, do obsługi lokalnych linii kolejowych.

Koleje Czeskie zapowiedziały wprowadzenie taboru na tory w Kraju Ołomunieckim już w grudniu 2019. Przed tą operacją zdecydowano się na rozpisanie przetargu, który miał doprowadzić do zabudowy nowoczesnego sytemu informacji pasażerskiej, nadajników bezprzewodowego internetu, gniazdek elektrycznych, wymiany tapicerki siedzeń i estetyzacji wnętrz. Takie wyposażenie pojazdów to konieczność, wymagana umową z regionem.

Niestety, jak informuje portal zdopravy.cz, pierwszy przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ nie zgłosił się do niego żaden wykonawca. Zaskoczone Koleje Czeskie zapowiedziały już następny przetarg, ale przed nim zorganizują konsultacje techniczne z potencjalnymi wykonawcami.

Na chwilę obecną nie jest pewne czy niespełniające wymagań Kraju Ołomunieckiego pojazdy w ogóle wyjadą na trasy od grudnia. W razie niepowodzenia kolejnego konkursu ofert przewoźnik zapowiedział, że minimum prac przy pojazdach wykona samemu, lub będzie negocjował z regionem wydłużenie kursowania starszych pojazdów. Jak zapewniają Koleje Czeskie, od strony technicznej pojazdy będą gotowe do startu w grudniu, będą też posiadały komplet zezwoleń do kursowania w Republice Czeskiej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony