Partnerzy serwisu:

Ewakuacja z Kijowa trwa mimo ostrzału. UZ uratowały pociąg z benzyną

Jakub Madrjas 27.02.2022 3,9k

Ewakuacja z Kijowa trwa mimo ostrzału. UZ uratowały pociąg z benzyną
fot. Oleksandr Pertsovskyi
Pomimo trwającego ostrzału miast ze strony wojsk rosyjskich, Koleje Ukraińskie dalej prowadzą ewakuację, w tym z Kijowa i Charkowa. Najeźdźca zniszczył bazę paliwową pod Kijowem, ale UZ udało się wyprowadzić pociąg z paliwem z pożaru.
Wczoraj ostrzał rakietowy zapalił bazę paliw w Wasilkowie pod Kijowem. Doszło do ogromnego pożaru. Koleje Ukraińskie poinformowały, że z terenu bazy udało się wyprowadzić 23 wagony pełne paliwa. Podkreślają odwagę i stalowe nerwy kolejarzy przy ratowaniu niezbędnego dla obrony kraju paliwa. W kraju zginęło wczoraj czterech kolejarzy.

Jak informowaliśmy wczoraj, zniszczono wszystkie węzły kolejowe na granicy z Rosją oraz zerwano wszelką współpracę z Kolejami Rosyjskimi, która wozi wojsko najeźdźcy. Ukraiński dyspozytor powtórzył rosyjskim kolejarzom słynne słowa z Wyspy Żmij:
Ukrzaliznycia podkreśliła w komunikacie, że jest to teraz oficjalne stanowisko całej firmy względem RŻD.

 Gazeta Novoye Vremya podała w sobotę, że armia Ukrainy zniszczyła rosyjski pociąg przewożący czołgi i 56 cystern z paliwem dla wojsk rosyjskich.

Trwa ewakuacja Kijowa

Oleksandr Pertsovskyi, szef pasażerskiej części Kolei Ukraińskich poinformował w niedzielę (27 lutego) rano, że poprzedniej doby ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Niestety, ostrzał dosięgnął także jeden z pociągów pasażerskich, uszkodzona została infrastruktura. Na pewien czas na głównej stacji stolicy wprowadzono zaciemnienie w obawie przed nalotami.

W związku z wprowadzeniem godziny policyjnej do poniedziałku do 8 rano, pasażerowie wjeżdżający do Kijowa nie mogą opuszczać terenu dworca, a do pociągów mogą wsiadać tylko osoby już przebywające na stacji Kijów Pasażyrskij. Pociągi są bezpłatne, wsiadanie odbywa się według kolejek na dworcu z pierwszeństwem dla kobiet, dzieci i osób starszych. Spośród obcokrajowców w pierwszej kolejności UZ starają się pomóc obywatelom krajów, które w największym stopniu wsparły ukraińską obronę.

Kijów oczekuje pomocy humanitarnej, w tym żywności. Jest możliwość podstawienia pociągu Kolei Ukraińskich do Przemyśla, potrzebne są jednak hurtowe ilości żywności do ich zapełnienia. Osoby, które mogą pomóc, w szczególności sklepy i hurtownie, prosimy o kontakt z Michałem Plazą.

Przejścia do Polski przeciążone 

Jak dodał, ewakuacja prowadzona jest również ze znajdującego się w trudnym, położeniu Charkowa. Składy są przepełnione, ale najważniejsze jest ratowania życia kobiet i dzieci. UZ rozpoczynają tworzenie centrów wolontariatu w różnych miejscowościach obwodu lwowskiego i zakarpackiego.

Zdaniem Petrosovskyia, przejścia graniczne do Polski są przeciążone; apeluje on o kierowanie się w stronę Słowacji. Polska działa z Ukrainą w kierunku udrożnienia przejść - zaoferowano pomoc polskich pograniczników po Ukraińskiej stronie.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony