Partnerzy serwisu:

Europejski bilet kolejowy na 18-tkę? PE dyskutuje nad nietypowym prezentem

Michał Szymajda 05.10.2016 334

Europejski bilet kolejowy na 18-tkę? PE dyskutuje nad nietypowym prezentem
Europejski bilet kolejowy na 18-tkę?Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Parlament Europejski rozpoczął dyskusję nad projektem Europejskiej Partii Ludowej, dotyczącym specyficznego kolejowego prezentu na 18 urodziny każdego z zamieszkałych w Unii Europejskiej młodego człowieka.
Pomysł jest prosty – na 18 urodziny każdy z młodych obywateli UE miałby dostać w prezencie kolejowy bilet InterRail, na podstawie którego można podróżować po wszystkich państwach UE, a także po niektórych z Unią stowarzyszonych.

"Młodzi Europejczycy muszą się poznać"

– Młodzi ludzie w całej Europie muszą się poznawać i nawzajem się szanować. Naszym marzeniem jest to, aby tak wielu z nich jak się da posiadało nowych znajomych i zawierało przyjaźnie w innych krajach – powiedział Manfred Weber, przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej. Bilet InterRail na 18-tkę, w zamyśle pomysłodawców, miałby być jednym z narzędzi do zachęcenia młodych ludzi do integracji z rówieśnikami w Europie, a tym samym lekiem na coraz silniejsze nastroje nacjonalistyczne w krajach UE, zwłaszcza w odniesieniu do niedawnego Brexitu Anglii.

Komisarz KE z departamentu mobilności i transportu Violeta Bulc, na wtorkowej sesji Parlamentu Europejskiego zapowiedziała działania w celu oszacowania kosztów „prezentu” i określenia możliwych źródeł jego finansowania. – Podziwiamy odwagę pomysłodawców tego ambitnego planu i jesteśmy gotowi by analizować możliwości jego realizacji – powiedziała.

Interrail popularny na Zachodzie

Bilet InterRail jest popularnym źródłem przemieszczania się głównie w Zachodniej Europie, ze względu na stosunkowo wysokie koszty biletów jednorazowych. Obecnie miesięczny bilet ważny na sieciach kolejowych 30 krajów w cenie standardowej nie uwzględniającej sezonowych zniżek (właśnie trwa jedna z promocji o której więcej piszemy tutaj) kosztuje 479 euro. W ofercie są jednak także bilety sporo tańsze, z ograniczonym czasem bądź zasięgiem obowiązywania. Np. bilet ważny na przejazdy przez 5 dni w okresie 15 dni na obszarze 30 krajów kosztuje 200 euro, a bilet ważny na obszarze Włoch przez 8 dni w miesiącu 87 euro. Pytaniem otwartym pozostaje zakres takiego biletu i terminy jego obowiązywania, jaki zechciałaby młodym ludziom zasponsorować UE. Pełną listę ofert InterRail można znaleźć tutaj.

Postęp prac nad biletem Interrail na 18-tkę będziemy stale opisywać.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony